Основні тези
- Росія продовжує бути залежною від імпортованої високотехнологічної продукції, незважаючи на офіційні заяви про програму імпортозаміщення.
- План щодо досягнення 70-90% технологічної самостійності до 2030 року викликає сумніви, оскільки поточні результати значно поступаються поставленим завданням.

Росія залежна від західного імпорту / Фото Getty Images
Російська Федерація все ще залежить від імпортування продукції високих технологій. Про це говорять внутрішні оцінки російського Міністерства економічного розвитку.
Яка проблема виникла у Росії?
І це при тому, що Москва офіційно заявляє про прискорене заміщення імпорту, як було зазначено в інформації від Служби зовнішньої розвідки України.
Отже, реалістичність шестирічного плану з трансформації російської економічної системи до 2030 року ставиться під питання. Цей план мав на увазі досягнення 70 – 90% технологічної самодостатності у важливих секторах – від машинобудівної галузі та авіації до енергетичної сфери та хімічної індустрії.
Проте, реальні показники не відповідають проголошеним цілям. Рівень технологічної незалежності:
- у швидкісному залізничному сполученні становить 15%;
- у галузях суднобудування та енергетики – 30%;
- у виготовленні безпілотних апаратів – 40%;
- у сфері промислового машинобудування – приблизно 65%.
Обмеження доступу до західних технологій не послабили імпортну залежність. Вони лише змінили її структуру – обсяг китайської продукції в постачанні мікросхем до Росії збільшився орієнтовно до 90%.
З огляду на значну різницю між задумами та реальністю, а також беручи до уваги обмежені виробничі, технологічні і кадрові резерви, досягнення озвученого рівня технологічної самостійності до 2030 року виглядає малоймовірним,
– повідомили у розвідці.
Візьміть до уваги! Нинішня динаміка вказує на те, що російський курс на “технологічний суверенітет” має переважно декларативний характер, і ніяк не підкріплюється існуючими можливостями економіки.
Нагадаємо, що в Росії замість літака для пасажирів, людей без попередження пересадили у вантажний. Про це повідомили у Центрі протидії дезінформації.
Справа в тому, що через санкції Кремль втратив доступ до західних деталей, сервісного обслуговування і комплектуючих. А місцеве виробництво не в змозі забезпечити потреби.
Навіть в Росавіації визнають: у найближчі п’ять років держава може втратити 339 літаків, – йдеться у повідомленні.
Пам’ятайте! Перевезення пасажирів у вантажних літаках показує, як деградує цивільна інфраструктура держави під вагою війни та ізоляції.
Що ще потрібно знати про проблеми Росії?
-
Постачання товарів до Росії шляхом “паралельного імпорту” знизилося на 45% з січня по листопад 2025 року. Середні обсяги ввезення в місяць у 2025 році зменшились до 2 мільярдів доларів США.
-
Очікується, що тенденція до скорочення “паралельного імпорту” продовжиться у 2026 році. Ефективність такої схеми буде стрімко падати.
