Фінансова заява на 2027 – 2029 роки: урядові прогнози, очікуваний обмінний курс долара та мінімальна заробітна плата.

Уряд представив Бюджетну декларацію на 2027 – 2029 роки / GettyImages

Кабінет Міністрів оприлюднив Бюджетну декларацію держави на наступні три роки. У цьому документі представлено два можливі сценарії розвитку подій, а також прогнози щодо курсу долара, розміру мінімальної заробітної плати та дефіциту бюджету.

Деталі Бюджетної декларації

Міністр фінансів Сергій Марченко подав на розгляд Верховної Ради Бюджетну декларацію, яка охоплює період з 2027 по 2029 рік. Про це поінформувала народна депутатка від партії “Слуга народу” Ольга Василевська-Смаглюк.

За словами народної обраниці, ініціатором зустрічі виступила Прем’єр-міністерка України Юлія Свириденко. На заході були присутні усі члени Кабінету Міністрів.

Бюджетна декларація враховує два варіанти: один передбачає завершення війни, а інший – її продовження,
– зазначила представниця Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики.

24 Канал – у WhatsApp Підпишіться, щоб не загубити і читати перевірені новини Додати

Пріоритети державної декларації

Міністерство фінансів визначило ключові пріоритети Бюджетної декларації на 2027–2029 роки. До них належать забезпечення соціальної підтримки громадян, підвищення рівня соціальних стандартів, а також підготовка до нових викликів, пов’язаних з відновленням держави.

Зокрема, уряд планує зберегти обсяги видатків, передбачені бюджетом на 2026 рік. Це стосується фінансування програм харчування для учнів, медичних обстежень для осіб віком від 40 років, оплати праці вчителів та заходів, спрямованих на демографічний розвиток країни.

Крім того, Кабінет Міністрів прогнозує поступове збільшення мінімальної заробітної плати:

  • у 2027 році – на 10,4%;
  • у 2028 році – на 8,7%;
  • у 2029 році – на 7,1%.

Згідно з цими прогнозами, очікується зростання прожиткового мінімуму в Україні:

  • у 2027 році – на 10,9%;
  • у 2028 році – на 8,9%;
  • у 2029 році – на 7,1%.

Водночас протягом наступних трьох років уряд має намір впроваджувати нові державні програми, залежно від розвитку економічної ситуації.

Юлія Свириденко також повідомила, що Кабінет Міністрів розглядає можливість реформування системи оплати праці.

Прогноз щодо державного бюджету

Згідно з декларацією, у 2027 році Україна очікувано збільшить обсяг запозичень. Державний борг на кінець 2026 року прогнозується на рівні 106,1% ВВП, а наступного року – до 113% ВВП.

У 2027 році держава потребуватиме значного фінансування від міжнародних партнерів – близько 2 трильйонів 134,5 мільярда гривень.

Очікується, що фінансову допомогу надаватимуть такі організації та країни:

  • Світовий банк;
  • Європейський Союз;
  • країни “Великої сімки” (G7);
  • Велика Британія;
  • Міжнародний валютний фонд.

Ця сума включає грант від ЄС та позику від Великої Британії, погашення якої планується здійснити за рахунок заморожених російських активів.

Водночас уряд прогнозує, що дефіцит бюджету буде стрімко зменшуватися за умови припинення активних бойових дій:

  • 18,5% ВВП – у 2026 році;
  • 17,7% ВВП – у 2027 році;
  • 11,1% ВВП – у 2028 році;
  • 5,5% ВВП – у 2029 році.

Уряд сподівається, що бюджетні витрати почнуть скорочуватися після покращення безпекової ситуації, оскільки оборонні витрати зменшаться. Очікується, що вони досягнуть піку у 2027 році, а потім почнуть знижуватися:

  • 4,77 трильйона гривень – у 2026 році;
  • 5,05 трильйона гривень – у 2027 році;
  • 4,87 трильйона гривень – у 2028 році;
  • 4,55 трильйона гривень – у 2029 році.

Прогноз щодо курсу валют та інфляції

Згідно з базовим сценарієм Бюджетної декларації, який передбачає завершення війни, інфляція у 2027 році становитиме 8,9%. Курс долара до кінця року зросте до 48,3 гривні.

Однак, навіть за оптимістичного сценарію, на думку представників уряду, гривня буде поступово знецінюватися:

  • середньорічний курс долара досягне 50,7 гривні у 2029 році;
  • на кінець 2029 року очікується курс долара на рівні 51,5 гривні.

Важливо! Прогнозується зростання реального ВВП: у 2026 році – на 2,6%, у 2027 році – на 4,5%, у 2028 році – на 5,3%, у 2029 році – на 6,7%. Номінальний ВВП за три роки може збільшитися з 10,1 трильйона гривень до майже 15 трильйонів гривень у 2029 році.

  • Нагадаємо, у червні 2025 року Кабмін затвердив Бюджетну декларацію на 2026–2028 роки. Цей документ слугує основою для формування проєкту Державного бюджету на наступний рік.
  • У ній уряд також визначив два сценарії економічного розвитку та витрат на оборону України, залежно від того, чи завершиться війна, чи триватиме.
  • Базовий сценарій був розроблений з розрахунком на припинення війни та значне покращення безпекової ситуації з 2026 року. У такому випадку видатки на оборону мали б зменшитися.
  • В іншому випадку уряд прогнозував, що витрати на оборону зростуть і досягнуть понад 25% ВВП країни.
No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *