Палац Долмабахче — перший із палаців, збудованих у Туреччині у європейському стилі, хоч і з усім східним колоритом. З 1924 року він став національною спадщиною країни Палац Долмабахче
Прямі переговори Росії та України відбудуться у робочому офісі президента Туреччини, який знаходиться у палаці Долмабахче. Його називають найєвропейськішою резиденцією султанів Османської імперії, яка не схожа на турецькі палаци. Розповідаємо, як виглядає цей архітектурний скарб Стамбула, який досі залишається найбільшим палацом Туреччини.
Як з'явився палац Долмабахче
Стамбульський палац Долмабахче будувався 13 років, з 1843 по 1856, на замовлення Абдула-Меджіда I. Зводився він як заміна головної на той момент резиденції Топкапи, виконаної в традиціях арабської архітектури. Новий палац зводився по-європейськи – для нього було обрано стиль бароко. Місце побудови теж відсилає до Європи — його звели на європейській стороні Стамбула, на березі Босфору, де раніше були султанський сад і дерев'яний палац.
Проект розробили вірменські архітектори Карапет та Нікогос Бальяни, старший з яких був придворним архітектором трьох османських султанів (Махмуда II, Абдула-Меджіда I та Абдула-Азіза), а паралельно активно займався науковими дослідженнями в галузі вірменської архітектури. Для оформлення інтер'єрів палацу було запрошено майстра з Франції. Площа палацу складає 45 тис. кв. м, що досі робить його найбільшим палацом Туреччини, а на прикрасу його інтер'єрів, як підраховано, витратили 14 тонн золота та 6 тонн срібла. При цьому загальна вартість будівництва оцінюється в 5 млн. золотих османських фунтів, що еквівалентно 35 тоннам золота.
У 1910-1912 роках палац Долмабахче оснастили сучасними інженерними комунікаціями – центральним опаленням, електрикою та ін. А з березня 1924 року він став національною спадщиною Туреччини.
1984 року у палаці відкрили музей, однак паралельно він продовжує використовуватись для урядових цілей. Зокрема, у ньому знаходиться робочий кабінет президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана, в якому відбувалися переговори щодо України 29 березня 2022 року.
Перед початком зустрічі до учасників звернувся президент Туреччини Реджеп Ердоган. Спочатку передбачалося, що зустріч триватиме два дні, проте вже після першого дня було заявлено про значний прогрес, після чого делегації роз'їхалися.
Як виглядає палац Долмабахче
Незважаючи на те, що архітектуру палацу характеризують як бароко, в ньому використані різні стилі. До бароко відсилає головний фасад (з боку Босфору), багато прикрашений великою кількістю ліпнини та колонами коринфського ордера. Внутрішній двір більш стриманий, у стилі неокласицизму. Витончені головні ворота, які ведуть до палацу, виконані у стилі рококо, при цьому інтер'єри палацу традиційно східні — з тронною залою (найбільшим приміщенням такого роду у світі), султановими покоями, гаремом, апартаментами родини правителя.
На парадних сходах використано французький кришталь «Баккара» та червоне дерево, а одна з люстр палацу важить 4 тонни. Вона виконана з богемського скла та подарована палацу королевою Вікторією. Також тут є велика колекція шовкових килимів ручної роботи, європейської порцеляни та своя картинна галерея, серед експонатів якої в тому числі серія робіт Айвазовського.
У палаці:
- 46 залів;
- 6 турецьких лазень-хамамів;
- 285 житлових приміщень;
- 68 ванних кімнат.
Новгородська архітектура: найдавніші кам'яні споруди на Русі Нерухомість
Sourse: realty.rbc.ru