«Інтергал-Буд» на Forbes Development 2026: «Галузь потребує прогнозованих умов»

11 червня в столиці України відбувся форум Forbes Development 2026, який зібрав фахівців з будівництва, зодчих, інвесторів та представників влади. Метою заходу було обговорення нової демографічної карти України та ролі держави у формуванні умов для розвитку територій.

Серед учасників дискусії на тему «Іпотека як держзамовлення: хто насправді визначає попит на житло» була комерційна директорка компанії «Інтергал-Буд» Олена Рижова.

Під час обговорення Олена Рижова підкреслила, що програма «єОселя» залишається одним із головних стимулів попиту на первинному ринку нерухомості. Залежно від забудовника, частка угод за цією програмою може сягати від 15% до 40% загального обсягу продажів.

Водночас, вона звернула увагу на те, що будь-які корективи в умовах державної програми відбиваються на ринку зі значним запізненням. Це пояснюється тривалим циклом створення девелоперського продукту: від етапу проєктування нового житлового комплексу до досягнення необхідного ступеня будівельної готовності для участі в програмі «єОселя» може минути майже два роки.

«По суті, від моменту зміни умов кредитування до повної адаптації ринку минає приблизно рік і дев’ять місяців. Тому будь-які зміни мають бути передбачуваними та враховувати особливості девелоперського циклу», — зазначила Олена Рижова.

Окрема увага спікерки була приділена питанню квартирографії нових проєктів. За її словами, забудовники вже адаптують свої плани до оновлених умов програми. Однак існує розбіжність між чинними державними будівельними нормами та вимогами програми «єОселя».

«Наразі існують обмеження щодо мінімальних площ житлових кімнат, які необхідно враховувати при проєктуванні. Це ускладнює формування достатньої кількості компактних двокімнатних квартир, які б відповідали параметрам програми», — пояснила вона.

Крім того, Олена Рижова відзначила зміни в структурі попиту. Хоча загальна кількість звернень за програмою не зазнала суттєвих змін, покупці все частіше надають перевагу однокімнатним квартирам або компактним євро-двійкам площею до 50 м². Це зумовлено як обмеженнями самої програми, так і дефіцитом доступних двокімнатних помешкань невеликої площі.

Серед наслідків зазначених змін також є унеможливлення придбання квартир із ремонтом у рамках програми «єОселя». Якщо раніше покупці могли включити вартість ремонту до фінансування та отримати житло, готове до заселення, то зараз ця опція суттєво обмежена. Як наслідок, частина клієнтів переорієнтується на партнерські банківські програми або обирає довгострокове розтермінування від забудовників.

Говорячи про майбутній розвиток програми, Олена Рижова акцентувала на важливості розширення її можливостей та впровадження додаткових фінансових інструментів, на які очікує ринок:

• удосконалення механізмів компенсації частини відсоткової ставки банкам для залучення більшого обсягу ліквідності до програми;

• розширення участі банківських установ у фінансуванні житла за програмою «єОселя»;

• запровадження можливості використання житлових ваучерів як першого внеску при купівлі квартири.

«Наразі на ринку є значна кількість потенційних покупців. Важливо створити для них дієві інструменти фінансування та забезпечити стабільність умов для всіх учасників ринку», — підсумувала Олена Рижова.

Дата: 19.06.2026 Джерело: Forbes Development 2026

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *