Брак кваліфікованих працівників: бізнес б’є на сполох

Бізнес продовжує скаржитися на нестачу кваліфікованих кадрів. У липні, як і в червні, ця проблема посіла перше місце серед перешкод для ведення підприємницької діяльності під час воєнного стану. Про це свідчать результати щомісячного опитування бізнесу, проведеного Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД).

Нестача кадрів на 1-му місці серед перешкод для бізнесу, найбільше на це скаржиться хімпром – опитування
Нестача кадрів залишається головною перешкодою для бізнесу.

За даними ІЕД, 73% опитаних підприємств відчувають нестачу працівників. Найбільш гостро ця проблема стоїть у хімічній промисловості (84% респондентів), виробництві будматеріалів (79%), металургії та металообробці (78%), харчовій галузі (78%), машинобудуванні (74%), легкій промисловості (67%), деревообробній (59%) та поліграфії (55%).

Зі збільшенням розміру підприємства зростає і частка тих, хто стикається з дефіцитом кадрів: від 34% серед мікропідприємств до 88% серед великих.

Основними причинами нестачі працівників підприємства називають мобілізацію (79%) та обмеження щодо бронювання (58%). Майже половина опитаних вважають, що значний вплив на кадрову ситуацію мають недостатня кваліфікація кандидатів (47%) та внутрішня міграція працівників (45%). Менш вагомими факторами, але все ж суттєвими, є неконкурентний рівень зарплати (38%) та висока плинність кадрів (36%).

Серед інших значних перешкод для ведення бізнесу у воєнний час підприємці відзначають зростання цін на сировину та товари (друге місце, 57% у липні проти 50% у червні), небезпеку роботи (третє місце, 44% проти 41%), зменшення попиту на продукцію/послуги (четверте місце, 33% проти 31%) та складнощі з перевезенням сировини (п’яте місце, 29% проти 30%).

Індекс відновлення ділової активності (ІВДА) другий місяць поспіль демонструє незначне зростання, залишаючись від’ємним: -0,11 у липні після -0,14 у червні. Це свідчить про те, що кількість підприємств, у яких ділова активність погіршилася порівняно з минулим роком, все ще перевищує кількість тих, у кого вона покращилася.

Завантаженість виробничих потужностей порівняно з довоєнним рівнем у липні майже не змінилася. Сумарна частка підприємств, які працюють на майже повну (75-99%) і повну (100%) потужність, зросла з 63% до 64%. Частка підприємств, які працюють на 50-74% довоєнних потужностей, зменшилася з 23% до 21%.

Невизначеність щодо майбутнього дещо зросла: як щодо загальноекономічної ситуації в країні (з 26,5% до 32%), так і щодо фінансово-економічного стану самих підприємств (з 21,7% до 24,2%). У довгостроковій перспективі (на два роки) частка тих, хто не зміг дати відповідь щодо майбутнього свого підприємства, також збільшилася з 38,2% до 40,5%.

Середній термін забезпеченості замовленнями незначно збільшився – з 2,8 до 2,9 місяця.

Опитування ІЕД проводилося у липні серед керівників 472 підприємств різних розмірів у 21 регіоні України. Проєкт здійснюється щомісяця з травня 2022 року.

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *