Для мінімізації корупційних ризиків під час відбудови потрібне чітке законодавство – НАЗК

Для мінімізації корупційних ризиків під час відбудови потрібне чітке законодавство – НАЗК Ексклюзив 07.11.2024 02:25 Укрінформ Пілотна експериментальна постанова Кабінету Міністрів щодо відновлення шести населених пунктів містить корупційні ризики.

Про це в інтерв'ю Укрінформу сказав заступник голови Національного агентства з питань запобігання корупції Сергій Гупяк.

«Щодо роботи на цьому напрямку (галузі відбудови, – ред.). Ми вже провели два стратегічні аналізи корупційних ризиків у 2023 й 2024 роках. Зокрема, вивчали законодавство, за яким здійснювалися компенсації. Ми також проаналізували реалізацію пілотної експериментальної постанови КМУ щодо відновлення шести населених пунктів. І там виявилася велика кількість проблем. Одразу скажу, що ми не говоримо про конкретні корупційні злочини, йдеться про те, що документ містить корупційні ризики в тому вигляді, у якому існує», – розповів він.

Гупяк уточнив, що наразі держава не надає критеріїв, за якими обираються об'єкти для відбудови чи відновлення. За його словами, через це в кожному населеному пункті може бути власна практика, яка інколи може спиратися на корупційні інтереси того чи іншого держслужбовця. Водночас немає чіткого визначення «відновлення» та «відбудови».

«Є прогалини в тому, хто може виграти тендери та хто може піти на ці роботи. Зараз законодавство дозволяє брати участь у тендерах і здійснювати роботи навіть тим фірмам, керівники яких перебувають під підозрою. Наслідком цього можуть бути арешти їхніх рахунків (а держава, наприклад, вже на них перевела кошти для відбудови), а також арешт техніки, якою мають забезпечувати роботи. Тобто це також варто врегулювати» – зауважив він.

Посадовець додав, що аналіз НАЗК виявив ризики й у сфері компенсацій за пошкоджене або знищене внаслідок російської агресії майно.

«Проблеми з визначенням, кому буде надано компенсацію, проблеми зі зловживанням фондом. Також ключова проблема в тому, що бізнесу зараз нічого не компенсується, хоч як би він постраждав від агресії. Є надія, що відшкодування буде за рахунок арештованих активів РФ. Але це треба теж прописати в законі, як і пріоритизацію об'єктів бізнесу», – вказав він.

Заступник очільника НАЗК зазначив, що для мінімізації зазначених корупційних ризиків необхідно розробити «гарно прописаний закон про відновлення та відбудову».

Як повідомляв Укрінформ, уряд доручив Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури спрямувати 2,7 млрд грн на комплексну відбудову населених пунктів Ягідне на Чернігівщині, Посад-Покровське на Херсонщині, Циркуни на Харківщині, Тростянець на Сумщині.

У 2023 році уряд започаткував експериментальний проєкт щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації. До переліку увійшло шість деокупованих 2022 року сіл та містечок.

НАЗК Закон Корупція Відновлення України

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *