Ціна сільськогосподарської землі в Україні продовжує знижуватися, середня вартість на березень знизилася до 52 582 грн/га. Найдешевша земля зараз доступна в Донецькій (11 254 грн/га), Луганській, Запорізькій, Чернігівській та Харківській областях, що пояснюється близькістю до конфлікту та економічною нестабільністю в цих областях.
Такою інформацією поділився Opendatabot analytics. Вперше за значний період середня ціна за гектар знизилася більш ніж на 5 тисяч гривень, що стало найзначнішим падінням вартості за останні місяці.
Такі тенденції відображають поточний економічний клімат у країні, де конфлікти, нестабільність і сезонні коливання чинять тиск на сільськогосподарський сектор. Згідно з даними, у березні 2025 року середня ціна гектара землі становила 52 582 гривні, що на 5 158 гривень менше, ніж у лютому.
Це другий місяць поспіль падіння цін на ринку, що спонукає фермерів та інвесторів переглянути свої стратегії. Фактори, що сприяють такому зниженню ціни, включають:
зниження попиту на землю через економічну непередбачуваність;
сезонна стагнація ринку;
наслідки війни та близькість до зон бойових дій;
загальне уповільнення ділової активності в аграрному секторі.
Помітно скоротився і обсяг угод: у березні було продано 11 233 га, що на 16 014 га менше, ніж у попередньому місяці. Найвищі ціни, як правило, в регіонах з добре розвиненою інфраструктурою та близькістю до великих міст. наприклад:
Київська область – 92 724 грн/га;
Тернопільська область – 72 110 грн/га;
Львівська область – 69 844 грн/га;
Вінницька область – 69 267 грн/га.
Ці території продовжують приваблювати інвесторів, оскільки пропонують стабільні умови для роботи агробізнесу. Найнижчими цінами на землю є Донецька область, середня вартість якої становить лише 11 254 грн за гектар. Інші регіони з такими ж низькими цінами:
Луганська область – 13427 грн/га;
Запорізька область – 16 233 грн/га;
Чернігівська область – 19122 грн/га;
Харківська область – 22 058 грн/га.
На ціни в цих регіонах впливає їхня близькість до лінії фронту, переміщення населення та низький попит. Після запуску ринку землі у 2021 році в Україні щотижня продавали приблизно 10 тисяч гектарів. Зараз це число впало до чверті цієї суми. Причини очевидні: війна, невизначеність, обмеження доступу до певних територій.