Порівняно з 2019 роком, витрати, пов'язані з будівництвом житла в Україні, зросли майже вдвічі.
Середня ціна будівництва за квадратний метр в Україні за останні два роки зросла на 20–30%. Цю інформацію поділився Лев Парцхаладзе, президент Конфедерації будівельників України.
«Останнім часом витрати, пов’язані з будівництвом житла в Україні, значно зросли. Лише за останні два роки середня вартість будівництва одного квадратного метра зросла на 20–30%. Порівняно з 2019 роком, вартість будівництва зросла майже вдвічі», – зазначив Парцхаладзе.
Він також зазначив, що ремонтні роботи стають однаково витратними – як у квартирах, так і в приватних будинках.
За словами зацікавлених сторін ринку, витрати на ремонтні роботи подвоїлися лише за останні кілька років.
Що спричиняє зростання витрат на будівництво та ремонт?
Парцхаладзе вказує на те, що на зростання витрат на будівництво та реконструкцію впливають різні фактори. Зокрема, зросли ціни на будівельні матеріали, робочу силу через нестачу робочої сили, логістику та впровадження нових технологій.
Більше того, триваюча війна, інфляція та дефіцит енергії ускладнили доступність ресурсів та призвели до ще більшого зростання цін. Наприклад, витрати на транспортування матеріалів зросли через зростання цін на паливо та логістичні проблеми. Крім того, дефіцит імпортної сировини, такої як скло, ще більше погіршив ситуацію.
«Поточне зростання витрат є результатом одночасного впливу кількох факторів, і, на жаль, ця тенденція може зберегтися», – заявив президент Конфедерації будівельників.
Нестача кваліфікованих кадрів у будівництві
Він зазначив, що ще однією важливою проблемою є брак кваліфікованих працівників.
«Через мобілізацію, поїздки за кордон та загальну демографічну ситуацію галузь стикається з гострою нестачею кадрів. Спостерігається дефіцит будівельників усіх спеціальностей: від інженерів до мулярів та водіїв. Часом дефіцит кадрів може сягати 60–70%», – пояснив Парцхаладзе.
Він також наголосив, що третина будівельних компаній визначила брак персоналу як одну з основних проблем минулого року.
«Наразі приблизно 70% фахівців будівництва перебувають на передовій. Загалом, протягом наступних 5-7 років Україна потенційно може зіткнутися з дефіцитом близько 3 мільйонів працівників», – зазначив він.
Крім того, Парцхаладзе наголосив, що людина, яка не працює за фахом два роки, втрачає кваліфікацію. Повномасштабна війна триває вже чотири роки. Як наслідок, будівельники, яких мобілізували на початку 2022 року, вже втратили деякі свої навички.
«Рішення може включати короткострокові навчальні програми, спрямовані на отримання практичного досвіду. Це дозволить людям здобути поширені та затребувані будівельні спеціальності. Ці програми також сприятимуть реінтеграції ветеранів у цивільне життя», – додав він.
Вартість будівництва за регіонами
За даними Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, станом на 1 квітня 2025 року непряма вартість будівництва одного квадратного метра загальної житлової площі в будівлі в середньому по Україні становила понад 24 685 гривень.
Найвитратнішим регіоном для будівництва житла є столиця – у Києві ціна за будівництво «квадрата» сягнула 28 850 гривень. Підвищені показники також відзначені в Харківській (25 945 гривень), Донецькій (25 928 гривень), Чернігівській (24 715 гривень) та Київській (24 654 гривень) областях.
Найдешевше було в Кіровоградській області, де один квадратний метр коштував 20 980 гривень, трохи дорожче в Закарпатській (21 429 гривень) та Житомирській (21 699 гривень) областях.