Бізнес стримано оцінив результати своєї діяльності у листопаді – опитування НБУ 02.12.2024 18:53 Укрінформ Бізнес у листопаді послабив оцінки ділової активності після попередніх періодів.
Як передає Укрінформ, про це свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який Національний банк розраховує щомісяця, повідомляє НБУ.
"Посилення інтенсивності бойових дій, поновлення відключень електроенергії через російські атаки на енергосистему, подальше зростання витрат на енергію, оплату праці та логістику, пришвидшення інфляції, значний дефіцит кваліфікованих кадрів, а також сезонність стримували економічну активність та вплинули на послаблення очікувань бізнесу", – йдеться в повідомленні.
Зазначається, що у листопаді 2024 року ІОДА становив 47.2 порівняно з 49.4 у жовтні. Лише підприємства торгівлі показали позитивну динаміку із секторальним індексом 51.4 (у жовтні – 51.9) завдяки сталому внутрішньому попиту.
Підприємства промисловості послабили оцінки через погіршення безпеки, перебої з енергопостачанням та зростання витрат: секторальний індекс у листопаді становив 46.7 (у жовтні – 49.8). Респонденти очікували зменшення виробництва, нових та експортних замовлень, хоча прогнозували збільшення запасів сировини та поліпшення ситуації із залишками готової продукції.
Підприємства сфери послуг послабили оцінки через зростання витрат на логістику, дефіцит електроенергії та брак кваліфікованих кадрів: секторальний індекс становив 44.8 у листопаді (у жовтні – 47.2). Очікування щодо обсягів наданих послуг, нових замовлень та послуг у процесі виконання залишилися слабкими.
Підприємства будівництва надали найпесимістичніші оцінки через сезонне сповільнення будівництва доріг та інфраструктури, а також брак працівників: секторальний індекс у листопаді становив 43.6 порівняно з 49.6 у жовтні. Вони очікували зниження обсягів будівництва, нових замовлень та закупівель. При цьому зберегли позитивні, хоч і послаблені очікування щодо закупівлі послуг підрядників.
На тлі сповільнення зростання закупівельних цін промисловість, будівництво та сфера послуг очікували нижчі темпи зростання власних цін, лише торгівля прогнозувала незначне підвищення. Крім того, ситуація на ринку праці залишається складною – всі сектори, особливо сфера послуг, очікували скорочення персоналу.
Як повідомлялось, щомісячне опитування підприємств проводилося з 04 до 21 листопада 2024 року. В опитуванні взяли участь 504 підприємства.
Бізнес Нацбанк Опитування
Источник: www.ukrinform.ua