По тисячі кожному: чи буде мультиплікативний ефект для економіки 29.10.2024 16:20 Укрінформ В уряді сподіваються, що українці не лише витрачатимуть кошти на вітчизняні товари, а й переказуватимуть їх військовим та волонтерам
У ЗМІ й соцмережах продовжують обговорювати ініціативу Президента Володимира Зеленського, який запропонував узимку виплатити по тисячі гривень усім українцям. Один із ключових аргументів прибічників цієї ідеї – стимулювання попиту на вітчизняні товари та послуги, що буде підтримкою для малого й середнього бізнесу та низки «обділених» фінансуванням галузей – як-от, книговидання. І звісно ж, – допомога найменш забезпеченим громадянам під час, вочевидь, найскладнішого в нашій новітній історії опалювального періоду. Противники ж ініціативи або ж її нещадно критикують, або кажуть, що «соціальний ефект» був би вищим, якби гроші надавали адресно тим, хто їх справді потребує. І чи варто взагалі сподіватися, що більш забезпечені українці перерахують отримані кошти на потреби оборони.
ОСНОВНІ ОЧІКУВАННЯ: СТИМУЛЮВАННЯ ПОПИТУ НА ВІТЧИЗНЯНІ ТОВАРИ ТА ПОСЛУГИ
В уряді розраховують, що кілька десятків мільярдів гривень, якими упродовж грудня-лютого в межах нової програми зможуть скористатися українці, котрі побажають взяти в ній участь, простимулюють споживчий ринок. А оскільки гроші безготівкові та цільові – підтримають, передовсім, вітчизняний малий та середній бізнес.
«Ці гроші «марковані», тобто є визначене коло напрямків, куди їх можна спрямувати, але також можна їх задонатити на ЗСУ. Витратити кошти можна буде на оплату комунальних послуг, ліки, транспорт, мобільний звʼязок, купівлю українських книг та на інші послуги», – розповів в етері телемарафону перший заступник міністра економіки Олексій Соболев.
При цьому він вважає передчасним рахувати ймовірні мільярдні витрати держави на фінансування програми. Адже участь у ній громадян добровільна, та й можливостями, наданими попередніми подібними ініціативами, скористалися далеко не всі наші співвітчизники.
«Зараз називати суми некоректно. Попередня версія «єПідтримки» під час «ковіду» коштувала 8 мільярдів гривень. Фінальна сума виплат за три зимові місяці цього року залежатиме від кількості українців, які захочуть скористатися програмою», – сказав посадовець. Окремо він наголосив, що жодного додаткового ресурсу з бюджету на ці потреби не надаватимуть. Планується використати кошти, які не вдалося освоїти в межах інших програм.
«Це кошти від чинних програм, які ми переспрямуємо. Гроші, які не встигаємо освоїти цього року. Крім того, ці кошти ми точно не змогли б спрямувати на армію, бо вони надані донорами в наш бюджет, а там умова – не можна витрачати їх на військові видатки», – пояснив Соболев.
Дмитро Гурін
Народний депутат із фракції «Слуга народу» Дмитро Гурін вважає, що нова програма допоможе підтримати не лише економіку, а й обороноздатність держави, бо сприятиме перерозподілу коштів «цивільної» міжнародної підтримки на користь ЗСУ.
«Це гроші міжнародних партнерів, які держава не має права скерувати на армію. По суті, ця програма – прихований, але легальний спосіб перелити невикористані кошти міжнародних партнерів на комуналку (вона в боргах) і на армію… Відсоток тих, хто купить «умовні книжки», буде вкрай невеликим», – прогнозує парламентарій.
Також нова ініціатива, за його словами, стимулюватиме відкриття українцями карток «Національного кешбеку».
Олексій Кущ
Фінансовий аналітик Олексій Кущ вважає такий підхід в екстремальних для громадян та національної економіки умовах найефективнішим способом забезпечення економічного «розігріву» та зростання: замість субсидій окремим компаніям треба масово субсидувати споживання, а покупець сам вирішить, як витрачати гроші.
«Споживчий попит у сучасній економіці є головним драйвером зростання. Ці гроші підуть як на сферу послуг, так і на ринок товарів, передусім вітчизняного виробництва. І такий стимул хоча б трохи відродить оплачуваний попит населення, який вже вступає в стадію «заморожування». Інакше економіка зупиниться та розвалиться», – переконаний Кущ. Він нагадав, що на початку війни таким стимулом була «єПідтримка» у розмірі мінімальної зарплати. Такі виплати допомогли й багатьом українським родинам, і вітчизняному бізнесу.
Источник: www.ukrinform.ua