Масштабні пом’якшення валютних обмежень: НБУ продовжує валютну лібералізацію

Голова Національного банку України, Андрій Пишний, оголосив про найбільший пакет пом’якшень валютних обмежень з початку повномасштабної війни. Йдеться про шість змін, кожна з яких надасть вигоду бізнесу та економіці у вигляді можливостей вийти на нові ринки або ж залучити інвестиції. Всі ризики такого кроку ретельно проаналізовані, прораховані та враховані в макроекономічному прогнозі. Більшість змін наберуть чинності вже 4 травня.

Повідомлення про це з’явилося в пості голови НБУ Андрія Пишного у соціальних мережах. Зауважується, що ці кроки загальної Стратегії пом’якшення валютних обмежень мають дозволити укранському бізнесу “задихати на повні груди” і сприяти залученню приватного капіталу у відновлення економіки. Тож, ось ключові пункти пакету:

  1. Скасування всіх валютних обмежень для імпорту робіт та послуг. Бізнес зможе купувати та переказувати іноземну валюту за кордон для проведення операцій з імпорту робіт та послуг. (з огляду на зміни постанова КМУ №153 від 24 лютого 2022 року стане вже не актуальна).
  2. Можливість репатріації “нових” дивідендів підприємствами.  Підприємства матимуть змогу репатріювати дивіденди за корпоративними правами чи акціями за кордон, що нараховані за результатами діяльності за період, що розпочинається з 1 січня 2024 року. Це пом’якшення не стосується виплати дивідендів за рахунок нерозподіленого прибутку за попередні періоди чи резервного капіталу. Ці зміни запрацюють з 13 травня 2024 року. 
  3. Переказ грошей юрособами та фізособами-підприємцями за кордон за лізингом/орендоюе. Додаткових обмежень щодо предмету лізингу/оренди, а також дати укладення договору не встановлено. Раніше такий дозвіл поширювався лише на лізинг/оренду транспортних засобів.
  4. Пом’якшення обмежень щодо погашення “нових” зовнішніх кредитів.  Спрощені умови для купівлі валюти резидентами з метою обслуговування й повернення “нових” зовнішніх кредитів, кошти за якими надходять в іноземній валюті з-за кордону після 20 червня 2023 року на рахунки позичальників в українських банках. Мінімальний строк користування “новим” кредитом зменшується з трьох до одного року. За досягнення якого дозволяється купувати іноземну валюту для погашення такого кредиту. Відповідно заборона купувати валюту для погашення “нових” кредитів застосовуватиметься виключно для погашення короткострокових кредитів строком до одного року. Також бізнес зможе купувати іноземну валюту для сплати процентів за “новими” кредитами, незалежно від строку користування кредитом.
  5. Можливість погашення процентів за “старими” зовнішніми кредитами.  Резиденти-позичальники зможуть переказувати кошти за кордон для оплати процентних платежів за “старими” зовнішніми кредитами, що відповідно до умов кредитного договору підлягають сплаті в період із 24 лютого 2022 року. Тепер бізнес зможе здійснювати планові процентні платежі. А також – поступово погашати накопичену прострочку за процентними платежами, сформовану з 24 лютого 2022 року до 1 травня 2024 року, з обмеженням суми за одним договором у розмірі 1 млн євро в еквіваленті за квартал. Також передбачені додаткові умови для проведення таких операцій.
  6. Пом’якшення обмежень щодо переказу іноземної валюти на користь материнських компаній. Представництва міжнародних карткових платіжних систем та іноземних авіакомпаній зможуть купувати та переказувати іноземну валюту за кордон на рахунок нерезидента – юридичної особи, чиї інтереси вони представляють в Україні. Також передбачено щомісячний ліміт – 5 млн євро в еквіваленті.

Очільник НБУ Андрій Пишний закликав усіх уважно опрацювати кожну зміну, зазначивши, що ризики та вигоди такого кроку детально проаналізовані. Він також висловив надію, що цей крок сприятиме залученню приватного капіталу у відновлення економіки. Тож бізнес може готуватися до нового етапу валютної лібералізації.

Які пом’якшення вводилися раніше

Національний банк України з 7 лютого 2019 року запровадив режим регулювання валютних операцій на базі філософії, закладеної в основу прийнятого у 2018 році Закону України “Про валюту і валютні операції”. Вісім ключових постанов, що врегульовують порядок та процедури проведення операцій з іноземною валютою, ґрунтуються на принципі: “Все що не заборонено – дозволено”. До повномасштабної війни НБУ досяг суттєвих успіхів на шляху валютної лібералізації, скасувавши переважну більшість антикризових тимчасових заходів, що були запроваджені для стабілізації валютного ринку у 2014-2015 роках. Однак з 24 лютого 2022 року регулятор був вимушений ввести жорсткі адміністративні обмеження, щоб запобігти паніці та втримати макрофінансову стабільність. Зараз НБУ працює над створенням передумов для поступового пом’якшення обмежень у межах стратегії пом’якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування.

З 1 грудня 2023 року були скасовані усі обмеження для банків та небанківських фінансових установ на обсяги можливого продажу ними готівкової іноземної валюти населенню. З січня 2024 року у Нацбанку анонсували другий етап валютної лібералізації. Зокрема, він пом’якшував валютні обмеження, вводив певні послаблення щодо торгового фінансування. Також йшлося про можливість сплати відсотків по зобов’язаннях українських емітентів. 

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *