Старі та нові долари: куди скаржитися, якщо в обміннику на них різні курси

До обміну приймаються всі без винятку банкноти іноземної валюти, перевірені на справжність за допомогою лічильників і детекторів.

Старі і нові долари

Старі і нові долари

До Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики надійшли скарги громадян щодо зміни курсу долара за роком його емісії. Про це 3 березня заявив голова комітету Данило Гетманцев.

«Скарга була розглянута. Це дійсно правильно, що знову з’явилися шахраї, які наживаються на громадянах. Однак стало очевидним, що проблема ще більш серйозна, оскільки, незважаючи на неодноразові вказівки комітету, правоохоронні органи постійно залишають поза увагою нелегальних обмінників, навіть тих, які демонструють помітну рекламу. Начебто запрошують Нацполіцію — «приходьте, перевірте, я нелегал». Але в даному випадку міліція активно сприяє зростанню «бізнесу», який нічого не вносить до бюджету», – написав Данило Гетманцев.

Нардеп наголошує, що така ситуація виникає внаслідок експлуатації легальних обмінних сервісів або роботи нелегальних. Він закликав НБУ та Нацполіцію провести перевірки, передбачені законом, і оперативно реагувати на порушників. Він попросив осіб, які стикаються з різним курсом однієї і тієї ж валюти в обмінних пунктах, робити фотографії та надсилати їх безпосередньо йому (0503565541), до податкового комітету Верховної Ради за адресою (Київ, Грушевського, 5), або до НБУ та Нацполіції.

Що заявляє НБУ щодо доларів різних років емісії

НБУ нагадав п’ять основних правил, які необхідно знати під час обміну банкнот іноземної валюти:

  1. До обміну приймаються всі без винятку банкноти іноземної валюти, перевірені за допомогою лічильників і детекторів.
  2. Банкам і небанківським установам ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ відмовляти клієнтам в обміні іноземної валюти, якщо дизайн і характеристики безпеки відповідають стандартам, встановленим іноземними центральними банками, і перевірені за допомогою відповідного обладнання.
  3. Банкам і небанківським установам при здійсненні обміну валют ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ встановлювати обмеження щодо номіналу та року випуску банкнот іноземної валюти, які визнаються законним платіжним засобом у відповідній іноземній юрисдикції.
  4. Операції з інкасації повинні включати банкноти з ознаками значного псування. Банки та небанківські установи, які здійснюють такі операції, повинні вивішувати в касі в доступному для клієнтів місці чіткий перелік показників значного зносу банкнот та інкасації.
  5. У разі відмови прийняти для обміну валюту, яка відповідає специфікаціям дизайну та безпеки іноземних центробанків і була підтверджена відповідним обладнанням, споживачі мають право подати скаргу до НБУ.

«Закликаємо громадян повідомляти про випадки порушень у сфері обміну валют до Національного банку, зокрема вказуючи назву та адресу установи», – йдеться у повідомленні НБУ.

Тверда позиція НБУ залишається незмінною:

  • Ми вживатимемо відповідних заходів для притягнення підконтрольних фінансових установ до відповідальності у разі порушень, зокрема накладення значних штрафів;
  • Якщо буде виявлено місця незаконного обміну, ми надамо інформацію правоохоронним органам, щоб припинити такі незаконні операції.

Влітку 2023 року Нацбанк ухвалив комплексну стратегію вирішення питання обміну доларів різних років емісії:

  • уточнено нормативно-правову базу, зокрема скасовано перелік показників незначного зносу банкнот іноземної валюти;
  • розпочато інформаційну кампанію щодо інформування громадян про їхні права щодо здійснення валютно-обмінних операцій;
  • надано всі необхідні роз’яснення банкам і небанківським фінансовим установам;
  • проведено відповідні перевірки. Зокрема, у 2024 році було проведено 150 перевірок обмінних пунктів у 17 небанківських фінустановах, за результатами яких НБУ наклав штрафів на загальну суму 5,65 млн грн.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *