Україна може втратити енергетику, якщо Росія продовжить експерименти з ударами – економіст

На фоні масштабних атак Росії на енергетичну інфраструктуру, Національний банк України погіршив прогноз зростання економіки країни на 2024 рік. Згідно з новими прогнозами, очікується зниження з 3,6% до 3%. Проте, навіть з урахуванням певного підвищення у 2025-2026 роках до 4,5% та 5% відповідно, економічна ситуація залишається напруженою, а ризики того, що Україна залишиться з нульовою енергетикою зростають через ймовірні нові удари ворога.

Про те, чому в Україні важко прогнозувати позитивні зрушення в економіці, йдеться у матеріалі Інформатора “Війна в довгу: що буде з економікою України, коли РФ воюватиме роками – думки експертів”. Економісти розглядають гірші сценарії із, ймовірно, найгірших. 

Приміром, економіст Олексій Плотніков вважає, що ситуація в Україні не є доброю, навіть за підтримки західних партнерів, як військової, так і фінансової. Крах енергетики може наступити у будь-який момент, якщо РФ продовжить бити про енергоінфраструктурі.

“Якщо ж агресор “експериментуватиме”, то протягом одного-двох обстрілів у нас буде нульова енергетика. Промисловість у нас на низькому рівні, інші галузі теж. Побоювання щодо того, що буде з Україною в економічному плані значно більші, ніж ті, що буде у військовому. Для нас важко прогнозувати щось позитивне”, – каже він.

Економіст додав, що невизначеність у війні поглиблює економічні труднощі. Фахівці сподіваються на припинення конфлікту як найкращий варіант. Проте, якщо війна триватиме, це може призвести до подальшого погіршення ситуації.

“Є надія, що війна припиниться – це був би кращий випадок. Якщо війна триватиме далі з невеликими зіткненнями на фронті, ще більше громадян будуть залучені до війська. Але якщо ворог піде у великі наступи і ми не зможемо чинити опір – можливо, буде дуже поганий сценарій – не будемо робити таких прогнозів”, – додав Плотніков. 

Яка ситуація в енергетиці зараз?

Станом на зараз в Україні працює лише третина від усіх ТЕС. У відсотковому вимірі це лише 27%. Всі решта теплоелектростанції або серйозно пошкоджені, або ж повністю зруйновані. Україна втратила 9,2 ГВт електроенергії. 

Щодня в Україні запроваджують графіки відключень електроенергії, утім чи покращиться ситуація з настанням холодів – невідомо. Є ризики того, що українці роками відчуватимуть перебої зі світлом. 

Щоб покращити ситуацію зі світлом, в уряді працюють як над відновлення зруйнованих об’єктів, так і над розширенням генерації. При цьому на все енергообладнання, яке ввозиться до України скасували мито та ПДВ.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *