Житловий будинок у Запоріжжі постраждав від російського ракетного обстрілу 23 січня 2025 року (Фото: REUTERS/Stringer)
Загальна кількість житлових одиниць, знищених Росією з лютого 2022 року, становить 231 тисячу. Однак ця цифра враховує лише ті підрозділи, знищення чи пошкодження яких було підтверджено.
Про це НВ Бізнес повідомила голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.
Станом на березень 2025 року Реєстр пошкодженого та знищеного майна ( RPZM), який каталогізує дані про майно, зруйноване внаслідок російського вторгнення, зафіксував 231 тисячу житлових будинків.
Водночас у Донецькій області зруйновано або пошкоджено 81,8 тис. житлових будинків. У Харківській області зафіксовано 42,6 тис., тоді як у Київській області припадає 29,9 тис., у Херсонській — 19,2 тис., у Запорізькій — 15,3 тис. житлових будинків.
Читайте також: Компенсація за пошкоджене майно. Причини зупинки процесу подачі заявки та способи його відновлення
«Протягом трьох років супротивник щоденно систематично завдає ударів по цивільній інфраструктурі України. Особливо показовим є те, що він навмисно знищує житла наших громадян», – зазначив Шуляк. «З 260 000 об’єктів нерухомості, зареєстрованих у РПЗМ, 230 000 стосуються житла. Лише за минулий рік ця кількість зросла на 83 000 нових будинків, знищених росіянами».
У березні за один тиждень до реєстру внесли додатково тисячу зруйнованих росіянами житлових об’єктів. Найбільше зруйнованих будинків зафіксовано в Донецькій, Харківській, Київській, Херсонській та Запорізькій областях.
«Ці п’ять областей є прикріми лідерами за кількістю знищеного росіянами житла», – підкреслив Шуляк. «Лише за тиждень внаслідок дій противника ми зафіксували 571 новий випадок руйнування житла в Донецькій області, 185 — у Запорізькій, 183 — у Харківській, 106 — у Херсонській. Ці цифри вражають, враховуючи, що йдеться про лічені дні».
Вона нагадала, що власники об’єктів, зазначених у РПЗМ, мають право на компенсацію через Програму відновлення. Наразі українці подали понад 170 тисяч запитів на компенсацію, загальна сума затверджених виплат перевищує 32 мільярди гривень.
«Процес активно триває, і українські внутрішньо переміщені особи (ВПО) мають пріоритет в отриманні компенсації», – зазначив Шуляк. «Станом на початок березня через «ЄВідновлення» вже видано понад 5 тис. житлових сертифікатів, з них скористалися понад 1,5 тис. переселенців».
Згідно з повідомленнями, загальна пряма шкода, завдана інфраструктурі України через повномасштабне вторгнення Росії, сягнула майже 170 мільярдів доларів.
З початку 2024 року ця цифра зросла на 12,6 мільярда доларів, що свідчить про триваючі руйнування в результаті ракетних ударів і бойових дій. Найбільші втрати зазнали житлово-комунального господарства, транспортної інфраструктури та енергетики.
Житловий сектор продовжує зазнавати найбільшого впливу, прямі збитки якого оцінюють у 60 мільярдів доларів.