100
Чинні правила дозволяють забудовникам знищувати старовинні будинки під приводом того, що вони не мають цінності
Україні не вистачає адекватного містобудівного законодавства, яке б допомагало захищати історичні та архітектурні пам’ятки від забудовників.
Про це сказала в ефірі «Каштан.Інтерв’ю» Олеся Донець, комунікаційниця громадської організації «Зберегти Квіти України», яка бореться за збереження однієї з найцікавіших пам’яток модернізму в Києві.
«В Україні тільки розробляються містобудівний кодекс. Ми дуже сподіваємось на те, що він буде класний, адекватний, допоможе регулювати загалом питання щодо забудови. Ще з часів останнього приходу «Партії регіонів» є визначення реконструкції: воно дуже широке і включає в себе буквально все – аж до знесення до цеглинки і відбудови чогось геть нового. І ще в Україні, в Києві дуже вузьке визначення пам’ятки архітектури, тому що пам’яткою може бути тепер тільки щось визначне, щось таке, що побудував іменитий архітектор або щось унікальне з точки зору архітектури, якихось рішень декору тощо», – зазначила Донець.
Такі вузькі критерії дозволяють забудовникам зносити старовинні житлові будинки, які можуть нам дати уявлення, якою була типова забудова історичного Києва. Натомість в європейських країнах діє інший підхід – збереження будь-яких історичних будівель.
«Ми спілкувалися з колегами з країн Балтії, і виявилось, що у них, наприклад, діє презумція цінності: якщо будівлі більше 50 років і ви хочете з нею щось зробити як власник, то ви маєте довести, що в ній немає цінних елементів. Тому що за автоматичним визначенням закону вона є цінною», – розповіла активістка.
Нагадаємо, під час останнього пленарного засідання 2024 року Київрада провалила проєкт рішення збереження історичних будинків, яким понад 100 років.
Дивіться детальніше розмову з Олесею Донець в новому випуску «Каштан.Інтерв’ю».
Більше новин, фото та відео у телеграм-каналі KASHTAN NEWS. Досі не підписані на новини Києва та України в телеграмі? Підписуйтеся та першими дізнавайтеся про найголовніше в телеграмі.