“єОселя” виходить на новий рівень: міністри цифровізації та економіки розповіли про перші результати

Державну програму іпотеки запустили в жовтні, і до цього часу вона працювала в тестовому режимі. Вона дозволяє подати заявку на житло одразу в декілька банків і за пару кліків “мишкою”. Все це – результат зусиль Міністерства економіки та команди “Дія”. Чи виправдовують вони себе? 21 грудня міністр економіки Юлія Свириденко і міністр цифрової трансформації Михайло Федоров підсумували роботу бета-версії програми. 

В тестовому режимі “єОселя” допомагає отримати житло військовослужбовцям, медикам, науковцям і вчителям, які не мають власного. Посилаючись на соціологічне опитування, Юлія Свириденко заявила, що 40% українців незадоволені житловими умовами. Але і це не єдина причина створення програми. Зі свого боку міністр цифровізації пояснив, що тепер не треба збирати купу документів, ходити по установах і стояти в чергах. 

“”Дія” вирішує ці питання, і тепер ти можеш робити все в застосунку, в кілька кліків. І всі дані, які ви раніше збирали з запитами, вони автоматично відправляються в банки”.

Дані збираються з 11 реєстрів та систем. Окрім того, програма дозволяє відправити заявку в декілька банків-партнерів одночасно. Наразі розробники “запартнерились” з 5 банками: “ПриватБанк”, “Ощадбанк”, “Укргаз”, “Глобус-Банк” і SkyBank. Михайло Федоров повідомив, що наразі тривають перемовини про участь ще 8 банків. 

“Ми пройшли бета-тестування. 5-7 хвилин займає час отримання відповіді. Максимум – доба. А раніше це було кілька днів”.

Для того, щоб подружжя змогло отримати житло, їм навіть не потрібно бути поруч. Головне – щоб у партнерів була встановлена “Дія”, і вони мали змогу підтвердити угоду. Михайло Федоров відзначив актуальність цього, адже багато військових зараз на відстані від близьких. У кредитуванні можуть відмовити власникам житла площею в 52,5 кв.м, тим, хто не підпадає до визначених категорій, і в кого є проблеми з платоспроможністю і кредитною історією. Все це перевіряє банк-партнер. 

Основні цифри

  • 24 тисячі заявок отримали, причому з них 85% – від військовослужбовців
  • банки підтвердили 7 тисяч кредитів. Це означає, що клієнт подав заявку, знайшовся об’єкт на ринку, і все відповідає умовам програми
  • 277 кредитів надано заявника (з них 243 кредити – військовослужбовцям)

“Заявка була навіть по Криму”, – усміхається Юлія Свириденко. 

  • пропозиції від вторинного ринку переважають – в 2,4 рази більше, ніж від забудовників.

За словами Михайла Федорова, розробкою програми займалась команда “Дія” – вона складається з 25 осіб. В самому застосунку програми ще не було, її тестували на порталі “Дія” у форматі демоверсії.  Ідея з’явилась ще до повномасштабного вторгнення, однак під час війни трохи переформатували її. 

Які плани?

До кінця року планують надати (сумарно) до 500 кредитів. На наступний рік мають план – опрацювати 12-15 тисяч заявок. За словами Юлії Свириденко, сума на таку кількість квартир є в обігу “Укрфінжитло”, яка і фінансує витрати програми. Також команда, яка працює над програмою, хоче запустити повноцінну іпотеку під 7% для решти громадян – не тільки для військовослужбовців, медиків, науковців і вчителів. 

Юлія Свириденко нагадала, що Україна має подібний досвід пільгової іпотеки. Банки кредитували, а держава компенсувала різницю – від ринкової ставки до пільгової. Але тоді було профінансовано не більше 1600 квартир. Чому ця програма не спрацювала?

“Банки не дуже активно йшли в іпотеку. Ви знаєте, що банки іноді надають перевагу розміщенню коштів на депозитах, а не кредитуванню реальних секторів економіки”.

Міністерка відзначила, що раніше і люди не надто довіряли державі, адже йшлося про фінансування ринкової ставки протягом певного періоду часу. Тепер питанням кредитування під відсоток займатиметься “Укрфінжитло”, у якого є на це ресурс, і банки. Також врегулювали і бюрократичні нюанси. 

Раніше ми писали про те, які сервіси з’являться в “Дія” в 2023 році. Також читайте, як працює застосунок під час відключення світла.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.  

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *