«Дом.РФ» оцінив падіння продажів новобудов у Росії в 2025 році

З січня по липень продаж новобудов у Росії в річному вираженні впав на 22%, але в липні спостерігалося невелике зростання попиту до липня 2024 року, коли ринок «остигав» після завершення масової пільгової програмиФото: PhotoChur/Shutterstock/FOTODOM

Продажі новобудов у Росії з січня по липень скоротилися на 22% щодо аналогічного періоду минулого року. Усього за сім місяців забудовники продали 12,3 млн. кв. м житла. Такі дані містяться у звіті «Дом.РФ».

Як випливає зі звіту, в грошах річне зниження виявилося менш значне – на 13%, до 2,5 трлн руб. — саме на таку суму росіяни з січня до липня купили нерухомість у новобудовах. При цьому на тлі загального охолодження попиту співвідношення розпроданості та будготовності на ринку новобудов знизилося до 70% на 1 серпня 2025 (-7 в.п. з початку року), зазначили в «Дом.РФ».

Фото: «Дом.РФ»

Однак у липні відзначалося невелике зростання продажів житла, що будується. За оцінкою «Дом.РФ», у другий місяць цього літа забудовники продали 1,9 млн кв. м житла (+6% за рік) на 390 млрд. руб. (+8% за рік). Таку динаміку в інституті житлового розвитку пояснили тим, що минулого липня продаж різко впав: з 3,6 млн кв. м у червні до 1,8 млн. кв. м у липні. «Ринок «остигав» після завершення масової пільгової програми», — пояснили експерти.

Розстрочення та скорочення числа запусків нових проектів

Відповіддю забудовників на зниження попиту цього року стало скорочення запуску нових проектів. За даними аналітиків, за сім місяців їх обсяг у річному вираженні зменшився на 19%, до 21,2 млн. кв. м проти 26,1 млн. кв. м за аналогічний період торік.

Ще один тренд цього року на ринку новобудов — зростання популярності розстрочок на тлі дорогої іпотеки. До кінця першого півріччя 2025 року частка розстрочок в угодах у новобудовах Росії досягла максимуму з 2022 року і становила майже 15%. Зазначається, що поки що їх обслуговування залишається на якісному рівні. У той же час, покриття заборгованості з проектного фінансування рахунками ескроу за півроку знизилося до 74%, але без розстрочок, за оцінкою «Дом.РФ», зниження було б більше — до 60—65%.

«У міру подальшого пом'якшення грошово-кредитної політики привабливість іпотеки зростатиме. Ми побачимо, як маятник структури продажів хитнеться у зворотний бік: частка угод в іпотеку збільшуватиметься, а на виплат — скорочуватиметься», — вважають в інституті житлового розвитку.

ЦП 25 липня знизив ключову ставку на 2 п. п., до 18%. Це друге зниження поспіль – у червні ставка знизилася з 21 до 20%. Після рішення регулятора банки стали знижувати ставки з іпотеки. На початок серпня середні ставки за ринковою іпотекою опустилися до 23%, поки залишаючись загороджувальними.

Аналітики оцінили, коли ставки з іпотеки можуть опуститись до 15% Нерухомість Фото:Кирилл Кухмар / ТАРС

Sourse: realty.rbc.ru

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *