Пропоноване нововведення має підвищити якість будівництва та знизити випадки затримок термінів здачі будівництв. Інструмент хочуть реалізувати через обов'язкові стандарти для саморегулівних організацій та інші схеми
Держдума ухвалила в першому читанні зміни до Містобудівного кодексу, які посилюють контроль над саморегулівними організаціями (СРО) у галузі будівництва та проектування. Головна мета – захистити права споживачів на отримання якісного будівельного продукту.
Як йдеться в пояснювальній записці, інститут саморегулівних організацій запроваджувався для того, щоб його учасники могли самостійно виробити стандарти та правила своєї діяльності. Це мало призвести до того, що до виконання будівельних робіт допускалися б лише кваліфіковані підрядники. Однак такого не сталося.
Зараз, за даними законодавців, у державному реєстрі СРО числяться 452 організації, серед яких є підрядники, які не мають достатніх компетенцій. «Діяльність таких підрядників призводить до низької якості будівництва та зриву термінів введення об'єктів», — уточнять у пояснювальній записці.
Крім того, чинна методика виключення з членства в саморегулівних організаціях показала свою неефективність, вважають законодавці. «В результаті динаміка винятків відомостей про СРО з державного реєстру у позасудовому порядку не відповідає зростанню кількості несумлінних СРО та унеможливлює забезпечення гарантованих державою прав споживачів робіт та послуг», — пояснюється в документі.
Для виправлення ситуації законопроект пропонує запровадити загальні та обов'язкові для саморегулівних організацій стандарти. Їх перелік, порядок розроблення та затвердження повинні встановлювати виконавча влада. У стандартах будуть прописані, зокрема, і дисциплінарні заходи впливу, йдеться в пояснювальній записці. Одночасно проектом спрощується позасудова процедура виключення із членства у СРО.
Документом також пропонується посилити персональну відповідальність головних інженерів та головних архітекторів проектів, від яких багато в чому залежить якість робіт підрядників. Для держорганів, які здійснюють контроль за будівництвом та проектуванням, вводиться обов'язок повідомляти національні об'єднання СРО про всі порушення, які вони виявляють у роботі підрядників. Це може стати підтвердженням недобросовісної роботи конкретного фахівця і дозволить вжити до нього заходів, йдеться у пояснювальній записці.
Якість будівельних робіт не завжди відповідає очікуванням покупців. Це стосується, наприклад, оздоблення квартир у новобудовах. За останні десять років рівень чистового ремонту від забудовників покращав, зазначають експерти. Однак досі ті чи інші недоліки присутні в 30% квартир, які здаються з готовим оздобленням.
Sourse: realty.rbc.ru