Розповідаємо про головні тенденції, які варто врахувати під час планування дизайну саду цього року
Підходи до ландшафтного дизайну постійно змінюються, відбиваючи розвиток суспільства та технологій. Серед основних тенденцій цього року – натуральні матеріали, рослини місцевої флори, скульптури, дзеркала, водні елементи, а також російський стиль та східні рослини.
Разом з експертами розповідаємо про головні тренди у ландшафтному дизайні – 2025.
Стійкість та біофілія
Перша тенденція полягає у створенні ландшафту з використанням різноманітних місцевих рослин, які вимагають від власників мінімуму догляду. Це допомагає власникам значно заощадити час. Тенденція включає мінімізацію хімічних обробок рослин, а також використання вторинних і перероблених матеріалів, пояснює ландшафтний архітектор, керівник компанії «Ілля Мочалов та партнери» Ілля Мочалов.
Ще один тренд – біофільний дизайн. «Основна його ідея полягає у відтворенні лісових чи прибережних ландшафтів. При цьому ділянки роблять привабливими для нешкідливих комах, тварин та птахів. Таким чином, виходить створити ландшафт із мешканцями, за якими цікаво спостерігати», – розповіла засновник Safarova+ (lab) Гульнара Сафарова.
Розумні технології та велика кількість води
У тренді 2025 року впровадження розумних технологій для відстеження стану ландшафту, кажуть дизайнери. «Зараз створюються цифрові двійники садів та парків з кількома інтерфейсами — для користувача, де він може відстежувати сезони цвітіння, отримувати інформацію про рослини в саду, та для працівників, які доглядають цей сад із можливістю прогнозування та планування робіт з підтримки. Крім того, кожному дачнику сьогодні доступні додатки, які допомагають відстежувати полив квітів та дерев», – розповіла Сафарова.
Завдяки появі технологій та девайсів для садівників стало легше облаштувати та підтримувати водойми на ділянці. «При цьому зовнішній вигляд водойм і ставків має бути натуралістичним, із зарослими краями. Це в жодному разі не бетонні береги, облицьовані гранітом. Ландшафт також допоможуть прикрасити сухі струмки, які під час танення снігу або зливових дощів є водопоглинаючими канавами і вбирають воду з ділянки. Також актуальними є каскади, міні-водоспади, фонтани. Варто відзначити, що вода, що вирує, — це ще й приємна частина звукового фону», — каже Мочалов.
Ландшафт як продовження будинку
Заміську ділянку сьогодні неможливо розглядати окремо від будинку, кажуть експерти. «Ландшафтний дизайн наразі розробляється одночасно з архітектурою будівлі. Універсальними у цьому випадку є хвойні дерева, натуральний ландшафт без чітко виражених садових зон та клумб. Як приклад візуального абсурду можна навести розкішний котедж у стилі італійської вілли у сосновому лісі Підмосков'я», – пояснив засновник та генеральний директор бюро архітектури та дизайну Studia 54 Станіслав Клюєв.
Варто зазначити, що дизайн, не вписаний в оточення, викликає у покупців відторгнення: сьогодні ландшафт має жити разом із будинком — поєднуватись із кліматом, ділянкою та рельєфом, резюмував Клюєв.
Натуральні матеріали та арт-об'єкти
Інший тренд 2025 року – використання натуральних матеріалів у саду: каменю, дерева та металу, стверджують дизайнери. «Камінь може використовуватися для мощення та облицювання підпірних стін, дерево – для дерев'яних деків та настилів, а метал – в арт-об'єктах. Актуальні грубі фактури, необроблені поверхні, природне старіння матеріалів. Також прикрасити сад у 2025 році допоможуть кам'яні плити, які потім заростають мохом, та водопроникні доріжки з гранітного відсіву, яке згодом перетворюється на натуральні природні стежки», — зазначив Молчанов.
Наступний тренд – використання елементів мистецтва та арт-об'єктів. «Якщо ми говоримо про природні сади, то в них варто додати скульптури. Це може бути замовна арт-інсталяція або форма, виготовлена з підручних матеріалів. Особливо актуальними є дзеркала в саду, а також композиції з каміння чи гілок дерев», — уточнила Мочалов.
Східні та російські сади
Популярність у 2025 році набирає дизайн ділянки у східному стилі, стверджують експерти. Це ландшафт садів, до якого включені елементи китайських, японських чи тайських природних масивів, зазначив провідний ландшафтний архітектор приватних об'єктів преміального рівня ALD Landscapes Дмитро Онищенко. За його словами, подібні сади чудово виглядають у компанії з модерністською архітектурою, яка має чітку геометрію.
«Замовники східних садів, як правило, відчувають єднання з природою, а замовники, які обирають західний варіант саду, мислять інакше — перебувають у підпорядкуванні собі природи. Бонсай – найвідоміший елемент японських садів, а на ділянках, референсами яких є китайські сади, як правило, з'являються камені», – поділився Дмитро Онищенко.
У 2025 році також популярність набирають сади у російському стилі. Якщо говорити коротко, то можна вичленувати ті елементи російського саду, які були в допетровську епоху, або сади срібного віку. Це якась пам'ять минулого із традиційними прийомами. Для російського саду характерні вироби з дерева в стилі старовини — скульптури, вози, садові меблі, містки, а також зруби з необроблених колод. Думаю, цей тренд залишиться з нами на довгі роки», – вважає Мочалов.
Мікс текстур та теплий мінімалізм: тренди заміської архітектури – 2025 Нерухомість
Sourse: realty.rbc.ru