Як просушити будинок після зими, затоплення, будівництва

Розбираємось разом з експертами, як просушити будинок після зими, затоплення та ремонту та що допоможе для профілактики вогкостіФото: Lea Rae / Shutterstock / FOTODOM

Вогкість у будинку — поширена та неприємна проблема, що призводить до зростання плісняви, грибка та структурних ушкоджень не лише оздоблення, а й окремих елементів споруди. Причин, через які в будинку стає сиро, багато: від природного підвищення вологості при довгому простої до затоплення. Боротися із зайвою вологою у кожному випадку потрібно по-своєму.

  • Чим просушити
  • Після зими
  • Після затоплення
  • Після будівництва
  • Причини вогкості
  • Профілактика

Чим просушити будинок

Просушування будинку необхідне після «мокрих» оздоблювальних робіт, зимового простою і якщо будинок затопило

Просушити будинок можна кількома способами: провітрюванням або за допомогою спеціальних пристроїв. Вибір залежить від масштабу проблеми. За ГОСТом, допустима вологість у житлових приміщеннях близько 45%, але не більше 60% [1]. Якщо цей показник стабільно вищий, доведеться шукати причину. Проблема може ховатися в затопленому підвалі, неправильно налаштованій системі вентиляції будинку або в протіканні. Якщо будинок затопило повністю, діяти доведеться радикально.

Природне сушіння

Провітрювання – найдоступніший варіант зниження вологості в приміщенні та усунення невеликої вогкості. Алгоритм дій простий: виберіть сухий і ясний день, відчиніть вікна та двері в будинку, дайте природному протягу добре розігнати повітря в приміщенні. Провітрюйте будинок, поки світить сонце. Із заходом сонця температура знизиться, можливі тумани і, отже, підвищення вологості зовні. Повторюйте провітрювання кілька днів поспіль, поки мікроклімат усередині приміщення не прийде в норму.

Яка вологість має бути в квартирі? Нерухомість Фото:Shutterstock

Осушувачі повітря

Такі пристрої збирають вологу з повітря та конденсують її у спеціальні піддони. З них воду зливають вручну

Осушувачі повітря здатні впоратися з підвищеною вологістю в будинку, спричиненому різними причинами – від природного конденсату у ванній до потопу. Вони буквально витягають із повітря вологу, конденсуючи надлишки у водозбірник. Ефективність такого сушіння залежить від робочих характеристик приладу. Ключовий параметр – продуктивність літрів на добу (л/добу). Чим вона вища, тим більшу площу осушить прилад. Розрахувати, скільки вам потрібно, можна за формулою: «площа приміщення × 0,7». Наприклад, для кімнати площею 20 кв. м знадобиться осушувач продуктивністю щонайменше 14 л/сут. Ще один важливий параметр осушувачів – швидкість повітрообміну ( м3 /год). Тут логіка аналогічна: що вище цифра, то більше повітря пропускає через себе осушувач на годину.

Теплова гармата

Теплові гармати працюють за принципом обігрівачів типу вентилятора. Усередині корпусу знаходиться елемент, що нагрівається, який обдуває вентилятор, штовхаючи сухе і гаряче повітря в приміщення. Основний параметр вибору – потужність. Оптимальними будуть 100 Вт на метр кубічний. Для побутових завдань це максимум 5 кВт. Великі промислові гармати набагато потужніше: вони здатні працювати від мережі 380 або не залежати від електрики зовсім, як дизельні і газові прилади. Працюючи з гарматою самостійно, дотримуйтесь правил безпеки: не залишайте прилад без нагляду, стежте, щоб на корпус не потрапляли займисті предмети, і ставте гармату на відстані не менше метра від стіни.

Як просушити будинок і запобігти появі вогкості

Тимофій Майоров, спеціаліст проектування та фінського будівництва дерев'яних будинків, засновник архітектурно-будівельної компанії Lumi Polar:

— У дерев'яних будинках із клеєного бруса проблема вогкості виникає рідко, якщо дотримано технології будівництва. Дерево саме регулює вологість, вбираючи надлишки та віддаючи їх при сухому повітрі. Однак якщо будинок зібраний неправильно — наприклад, використано неякісні матеріали або допущено помилки в утепленні, вологість може затримуватися.

У кам'яних будинках ситуація складніша. Якщо волога проникла всередину стіни, просте провітрювання не допоможе – вона залишиться в глибині конструкції. Тут важливо не тільки просушити повітря, але й усунути помилки в утепленні, перевірити гідроізоляцію та, якщо необхідно, покращити систему вентиляції та дренажу.

Провітрювання допомагає, але це тимчасовий захід. У герметичних будинках потрібна примусова вентиляція – система, яка регулює приплив свіжого повітря і виводить вологий. Без неї будь-які інші заходи неефективні, тому що волога постійно накопичуватиметься. Осушувачі повітря допоможуть швидко знизити вологість у приміщеннях, особливо у підвалах, ванних та басейнах. Але осушувачі – це не вирішення проблеми, а спосіб тимчасово усунути наслідки. Якщо волога вже проникла у стіни, вона повернеться.

Як просушити будинок після зими

У невисушеному будинку після затоплення залишиться волога, яка стане джерелом плісняви та грибка

Якщо будинок не експлуатували всю зиму, то стіни абсолютно точно увібрали вологу і перед заїздом його потрібно поступово просушити, каже Олексій Орєхов, експерт ринку внутрішнього оздоблення приміщень, засновник та генеральний директор архітектурно-будівельної компанії «НАТЕК». Всю роботу, за його словами, можна виконати за два-три рази.

Як просушити будинок і запобігти появі вогкості

Олексій Орєхов, експерт ринку внутрішнього оздоблення приміщень, засновник та генеральний директор архітектурно-будівельної компанії «НАТЕК»:

— Існує кілька способів якісного просушування будинку: дровами та електрикою. Якщо говорити про дрова, то діяти потрібно поступово в кілька днів: першого дня протоплювати близько 15 хвилин. У другий день час розпалювання можна збільшити до півгодини. На третій день проміжок може становити вже цілу годину. Потім можна топити піч як завжди – вранці та ввечері.

Просушити будинок за допомогою електрики допоможуть конвектори або радіатори масляні. Після прогріву відкрийте навстіж двері та кватирки, щоб вивести випаровування.

Повне провітрювання будівлі роблять лише у сонячну та, головне, суху погоду. Для цього влаштовують максимальний протяг: відчиняють всі двері, включаючи вхідну, вікна, льох (або підвал). Такий спосіб змусить повітря циркулювати усередині будівлі, поступово просушуючи кімнати.

Як просушити будинок після затоплення

Це досить потужний електроприлад, залишати його увімкненим і без нагляду не можна

Просушування будинку після затоплення – це завжди комплексна робота. Крім зниження вологості, доведеться усунути причину потопу, провести обов'язкову дезінфекцію приміщення та обробку протигрибковими препаратами, а також неминуче відновити ремонт. Основні рекомендації просушування будинку після затоплення [2]:

  1. Відведіть воду від будинку. Якщо затопило підвал, спочатку потрібно відкачати воду з нього, інакше в процесі випаровування вся ця волога наповнить житлові приміщення нагорі. Для цього знадобляться дренажні насоси;
  2. Огляньте будинок на пошкодження. Перевірте стан основних конструкцій: фундамент, стіни, перекриття – все, що залила вода. Шукайте сліди деформацій, зсувів та будь-яких інших структурних змін. Окрему увагу приділіть щілинам, тріщинам, справності дверей та вікон;
  3. Демонтуйте обробку. Якщо потоп був сильний і вода стояла в будинку довго, доведеться демонтувати всю декоративку практично під нуль;
  4. Заберіть усі джерела вологи. Просочені водою меблі, текстиль і все інше начиння після потопу навряд чи будуть придатні до використання. Винесіть усе це з дому. Що можна – просушіть, інше доведеться утилізувати;
  5. Приступіть до просушування. Не поспішайте: швидке та стрімке тепло здатне зруйнувати шар ізоляції та штукатурки. Спочатку забезпечте природну вентиляцію, потім скористайтеся тепловою гарматою, осушувачем або викличте фахівців;
  6. Проведіть дезінфекцію. Для цього є спеціальні препарати, але краще звернутися до професіоналів. Якщо на стінах вже з'явилася пліснява, спочатку спробуйте знезаразити її. При невдачі доведеться демонтувати всі подібні ділянки, замінивши їх на новий штукатурний шар у радіусі не менше метра;
  7. Відновіть обробку. Залежно від масштабів втрати доведеться відновити покриття аж від чорнових. За невеликого підтоплення є шанс обійтися відновленням декоративних покриттів;
  8. Контролюйте вологість. Згодом обов'язково слідкуйте за мікрокліматом у приміщенні. Використовуйте для цього гігрометри та датчики температури. Регулярно оглядайте стіни, фундамент та перекриття. При появі вогнищ цвілі та грибка одразу ж проводьте відновлювальні роботи.

10 ефективних засобів від цвілі на стінах Нерухомість Фото: Gettyimages.com

Як просушити будинок після будівництва

Якщо будівельні роботи проводили без порушень, то проблем із просушуванням виникнути не повинно

Просушування будинку, як правило, потрібно після «мокрих» будівельних та оздоблювальних робіт. Це заливка стяжки підлоги, штукатурка та фарбування стін. Зазвичай їх проводять на перших етапах будівництва, коли у будинку ще не живуть. Це трохи полегшує завдання. У літню пору достатньо залишити вікна відкритими, в зимове використовують осушувачі та теплогармати. У квартирах та будинках виручить автономне чи центральне опалення.

Чому в будинку вогкість

Основна причина, через яку будинок із самого початку потрапляє в зону ризику підвищеної вологості, — помилки при будівництві, каже Тимофій Майоров. Якщо будинок збудований правильно, він зберігає тепло, не дозволяючи холоду проникати всередину. У ньому ви не відчуватимете дискомфорту, навіть якщо на вулиці мороз. Експерт перерахував ще кілька причин, з яких у будинку з'являється вогкість.

Профілактика появи вогкості

Запобігти появі в будинку вогкості можна наступними способами [3]:

  • усуньте протікання та просочування води. Якщо вода потрапляє в будинок зовні, можуть знадобитися великі земляні роботи та гідроізоляція. Слідкуйте за витоками води в трубах, навколо ванн та раковин – вони можуть стати місцем для зростання плісняви;
  • Використовуйте витяжні вентилятори. Їх встановлюють у особливо вологих зонах – у ванних кімнатах та кухнях. Окремо продумайте загальну систему повітрообміну у будинку. Для цього краще звернутись до професіоналів. Щоб система працювала справно, важливі точні розрахунки та грамотний монтаж;
  • додатково осушуйте повітря. Якщо ви живете у вологому кліматі, подумайте про покупку домашнього осушувача. Прилад може працювати на постійній основі або під час сезону підвищеної вологості. Швидко підсушити повітря в будинку також допоможе кондиціонер;
  • виключіть потрапляння води ззовні. Покрівля, стіни та вікна постійно піддаються впливу погодних умов. Слідкуйте за їх справністю, регулярно перевіряючи на предмет тріщин та пошкоджень. Своєчасне обслуговування, очищення та герметизація можуть захистити їх від вологи та вогкості.

Sourse: realty.rbc.ru

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *