Українці, які мають квартири від 60 квадратних метрів і будинки від 120 квадратних метрів, сплачують податок на нерухомість. За кожен квадратний метр, який перевищує ці пороги, вони мають заплатити до 106,5 грн.
Нещодавно у Рівному Андрія, власника двоповерхової квартири площею 323,9 кв. Суддя, розглянувши справу № 460/497/25, встановив, що «податкове зобов’язання відповідача у розмірі 6183,37 грн є обґрунтованим, а доказів сплати або часткового погашення зазначеного податкового боргу до суду не надано».
Податкові нарахування можуть торкнутися не лише тих, хто має велику власність. Податком на нерухомість може обкладатися і квартира площею від 70 кв. Крім того, відсутність сповіщення на вашу поштову скриньку не означає, що ви звільнені від податкових зобов’язань.
«Податкові повідомлення-рішення про сплату сум податку, обчислених згідно з нормами Податкового кодексу України, з відповідними платіжними реквізитами, зокрема від органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податків до 1 липня», – уточнює ДФС.
Податковий радник Олександра Томашевська повідомляє OBOZ.UA: «Відсутність листа з податкової не свідчить про те, що податкова не проводила нарахування. Платники податків можуть переглянути нарахований податок в особистому кабінеті». Кожен українець має можливість увійти в особистий кабінет за адресою cabinet.tax.gov.ua/tax-account і за допомогою електронного підпису (який можна отримати на сайті свого банку) перевірити стан розрахунку з бюджетом та нараховані суми податку.
«Наразі всі мораторії зняті, і вже немає гарантії, що в певних випадках можна уникнути сплати без штрафних санкцій. Рекомендую бути обережними та регулярно перевіряти нарахування на рахунку», — радить експерт. Томашевська також розповіла про власний досвід: згідно із законодавством, квитанцію про сплату податку на нерухоме майно потрібно видати до 1 липня, а сплатити – протягом 60 днів з моменту отримання податкового повідомлення-рішення. Вона виявила податкове зобов’язання на своєму рахунку ще в грудні, тобто його фактично було нараховано заднім числом.
«Дані в обліковому записі можуть бути оновлені згодом. Якщо хтось знає, що буде нараховуватися податок, він повинен регулярно перевіряти свій рахунок. У мене ситуація була досить абсурдною. У мене є майно, яке підлягає оподаткуванню. Я перевірив оцінку в своєму обліковому записі: її не було ні в серпні, ні в листопаді, ні в жовтні, але коли перевірив у грудні – я зіткнувся з податковим зобов’язанням», – підсумовує експерт.