Повномасштабна війна різко змінила ситуацію на ринку нерухомості. Спочатку ціни впали по всій країні, а продаж квартир взагалі заборонили. Вже через кілька місяців у регіонах, які розташовані у порівняній безпеці, ціни на квартири різко зросли. Про те, скільки коштує нерухомість у найдорожчому місті України, читайте в матеріалі.
Вартість оренди досягла розміру середньої зарплати
“Я три роки орендувала квартиру в Ужгороді, а 2022-го мені власниця сказала: або плати не 5 тисяч, а щонайменше 13, або збирай речі”, – розповідає місцева журналістка Марія. Дівчина переїхала з Хуста в Ужгород ще в 2019-му, до повномасштабної війни вона орендувала однокімнатну квартиру майже в центрі міста. Після початку повномасштабної війни власниця житла спочатку зробила знижку до 3 тис. грн, а потім навпаки – почала вимагати перегляду ціни.
“Як наїхали біженці, їх було дуже багато. Багато хто залишився. Спочатку вони жили хто де, а потім почали шукати квартири вже на тривалий період. Ось тоді ціни і злетіли. І нас, місцевих, які давно орендували, почали виселяти або вимагати платити в рази більше”, – згадує Марія. Дівчина стверджує, що через подорожчання вартості оренди одна з її подруг переїхала в Польщу не задля безпеки, а через складну фінансову ситуацію.
У 2021-му середня вартість оренди однокімнатної квартири в Ужгороді була на рівні 5,6 тис. грн, йдеться в даних великого порталу нерухомості. Зараз, згідно з даними Lun, вартість оренди однокімнатної квартири досягає 17,7 тис. грн. Ціна зросла навіть порівняно з червнем 2023-го, тоді квартиру можна було орендувати за 13 тис. грн.
Стрімке зростання зарплат призвело до аномальної ситуації. Якщо в Києві вартість оренди однокімнатної квартири незначно вища за половину середньої зарплати в місті, то в Ужгороді за квартиру доведеться заплатити майже повну середню зарплату
Це, ймовірно, єдине місто в Україні, де досягнута така пропорція. Вартість оренди квартири формується залежно від попиту та пропозиції. Якщо кількість вільних квартир збільшується, то ціни знижаються. Якщо кількість охочих орендувати квартири зростає, то житло дорожчає.
В Україні зростання попиту відбувається передусім через переїзд великої кількості переселенців. Через це збільшився і платоспроможний попит. Однак рано чи пізно відбудеться зменшення вартості житла. Середня вартість житла не може бути на рівні середньої зарплати в місті, це обов’язково призведе до падіння попиту.
Як йдеться в звіті НБУ, цього року саме в Ужгороді найбільше подорожчали квартири. Вартість підвищують зокрема за вже орендоване житло. Співвідношення цін та оренди коливається навколо довгострокового середнього, що свідчить про стабілізацію вторинного сегмента ринку в Києві.
З початку року найпомітніше здорожчало житло в Ужгороді – на 15% та у Львівській області – на 14%, тоді як у Києві – лише на 2%. Подальше підвищення цін на первинному ринку робить вартість квадратного метра житла співмірною, а подекуди і вищою за вартість житла на вторинному ринку.
Що вплинуло на вартість цін в Ужгороді
Закарпатська область – єдина, яка відмовилась від введення комендантської години, до регіону майже ніколи не долітають російські ракети. Це створює відчуття відносної безпеки, за яку доводиться платити більше. Ужгородська рієлторка Анастасія розповідає: також значно зросла і вартість житла, яке продається на ринку.
“Такого зростання, як було на початку, звісно, вже немає. Попит порівняно стабілізувався. Продають квартири переважно ті, хто переїхав і вже планує собі купівлю квартири десь у ЄС. У мене в травні була квартира двокімнатна. За довіреністю продавала. Власник – молодий хлопець, зараз у Норвегії живе. Квартира йому від бабусі дісталась. Колега продавала теж квартиру українки з Німеччини. Так та тільки на саму угоду приїхала. Тут є певні особливості з такими угодами”, – розповідає рієлторка.
Найчастіше нерухомість в Україні продається за готівку і у валюті. Такі розрахунки незаконні, однак такі реалії ринку. Ті українці, які живуть у ЄС та намагаються продати квартири, надають перевагу офіційному безготівковому розрахунку.
Згідно з даними великого порталу нерухомості, зараз в Ужгороді середня вартість однокімнатної квартири становить 56 тис. доларів. За двокімнатну доведеться заплатити близько 82 тис. доларів. У перерахунок за квадратний метр це близько 1,2 тис. доларів за квадрат. За рік (з червня 2023-го) ціна зросла на 7 тис. доларів. Це приблизно 14,2%.
Йдеться про зростання цін у доларовому еквіваленті. У гривні в червні 2023-го однокімнатна квартира в Ужгороді коштувала 1,78 млн грн, а зараз – 2,26 млн грн. Тобто в гривневому еквіваленті ціна зросла на 27,1%. Це чи не найбільше зростання в Україні, проте на першому місці, якщо порівнювати з періодом червня 2023-го, темпи зростання цін були вищими у Львові.
Наприклад, у Києві за рік, за даними Lun, середня вартість однокімнатної квартири не змінилась і становить 65 тис. доларів (з початку року відбулось зростання, однак порівняно з травнем-червнем 2023-го ціна не змінилась). У Львові за рік вартість однокімнатної квартири зросла з 53 тис. до 62 тис. доларів. Тобто на 16,9%.
Ситуація кардинально зміниться після закінчення повномасштабної війни. При цьому ціни на житло в Ужгороді можуть знизитись, а в інших містах – навпаки, зрости.