Спрогнозували ситуацію на первинному ринку житла в 2024-му

В Україні в 2024 році попит на нове житло залишатиметься низьким. Тому ціни на квартири в новобудовах навряд чи піднімуться більш ніж на 3-5%, що вдвічі нижче за прогнозовану інфляцію. Загалом ринок нерухомості перебуває в очікуванні стагнації.

8621_670027.jpg (39.3 Kb)

Такий прогноз озвучив співзасновник та керуючий партнер INSPI Development Володимир Семенцов. За його словами, деякі забудовники вже оголосили про більш помітне підвищення цін, але це не відображає всієї ситуації на ринку.

“У середньому по ринку збільшення цін може не перевищити 3-5%, що буде в 2-2,5 рази менше за прогнозовані темпи інфляції (за прогнозами, 9,7% у 2024-му. – Ред.)… На первинному ринку існує міцний зв’язок війни, попиту, темпів будівництва, якістю ЖК, способів придбання, курсу валют та собівартості будівництва, на цьому має ґрунтуватися цінова політика девелоперів. Проте вже зараз деякі компанії озвучують власні комерційні плани щодо підвищення цін в їх об’єктах на 10-15%. Це здається очікуваним загальноринковим трендом, але навряд чи звучить переконливо та коректно по відношенню до всього ринку. Адже дещо абсурдно, коли в об’єктах з нульовим чи кволим попитом за стабільної собівартості стрімко зростають ціни”, – пояснив Семенцов.

Тобто підвищення цін на квадратні метри на 10-15% можливе лише на об’єктах з високим ступенем готовності. Саме на них орієнтуються покупці, і ця тенденція навряд чи зміниться наступного року. Однак і такі цінові зміни більше пов’язані із комерційною стратегією та переходом на новий етап будівництва, а не з підвищеним попитом, уточнив експерт.

“Крім того не слід забувати, що на первинному ринку хоч греблю гати різних ризиків для інвестора: від суто “військових” до перетворення об’єкта на довгобуд або відверте шахрайство. Я думаю, що у потенційних покупців немає жодних цінових ілюзій, адже дефіциту на первинному ринку житла немає”, – зазначив фахівець.

За його розрахунками, попит на квартири у новобудовах у 2024 році так і не перевищить 25-30% від рівня лютого 2022 року. Залишаться повільними й темпи будівництва.

“У 2023 році порівняно з другою половиною 2022 року темпи будівництва зросли лише на 15-20%, що ледве дотягує до третини від кількості об’єктів, будівництво яких велося до повномасштабного вторгнення. При цьому понад 80% ЖК, на яких ведуться будівельні роботи, повинні були бути здані в експлуатацію ще в 2022-му і на початку 2023-го. Фактично частина девелоперів, хоч і повільно, але намагалася і намагатиметься в наступному році упорядкувати розпочаті об’єкти”, зазначив Семенцов.

Загалом відсутність достатньої кількості покупців через невпевненість у завтрашньому дні та загальний низький рівень доходів громадян стануть головними стримуючими факторами для зростання цін, вважає фахівець. “За оптимістичного сценарію ситуація на первинному ринку житла в 2024 році залишатиметься притомною: навряд чи ринку загрожуватиме глобальніша криза, ніж викликана війною. Водночас збереження “статус кво” в будівництві житла можна буде вважати цілком прийнятним результатом”, – підсумував Семенцов.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *