В Україні в результаті кібератаки не працює зокрема реєстр нерухомості. При цьому експерти, а також представники Мін’юсту заявляють, що хакери не отримали доступ до даних українців та не можуть змінити інформацію про право власності на нерухомість.
Депутат Ігор Фріс, який очолює парламентську робочу групу, що займається наслідками кібератаки, запевняє, що всі дані збережені, повідомляє ВВС. Напередодні відбулося перше засідання робочої групи, де правоохоронці та Мін’юст запевнили депутатів, що витоку даних не відбулося. Там планують напрацювати зміни, як захистити дані українців у майбутньому.
“Жодних змін, модифікацій, знищення інформації не відбулося. Є бази даних, архіви, які дають можливість відновити інформацію”, – розповів Ігор Фріс після засідання робочої групи. За його словами, під час атаки зламали саму архітектуру реєстрів, доступ до них, взаємодію між ними.
“Коли, наприклад, необхідно отримати інформацію з реєстрів для проведення конкурсних процедур, коли податкова запитує відомості з реєстрів юридичних осіб – ось це зараз зробити неможливо. Але сама інформація збережена”, – говорить депутат.
Щодо захисту майна українців, то у Мін’юсті кажуть, що наразі неможливо ані отримати дані, ані внести зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Тому зловживань бути не може. “Всі дії в реєстрі автоматично фіксуються: хто, коли і яку реєстраційну дію здійснив. Тож розмови про ризик незаконного заволодіння майном через обмежений доступ до реєстру – маніпуляція”, – зазначають у Мін’юсті.
Вже понад тиждень нотаріуси не мають доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРРП), Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР), бланків, довіреностей, а також ще до багатьох реєстрів.
З моменту атаки нотаріуси в Україні не змогли провести жодної угоди з купівліпродажу нерухомості. Жоден реєстр не поновив свою роботу. Є лише обмежений перелік нотаріальних дій, який можуть надавати нотаріуси в умовах відсутності доступу до реєстрів: посвідчувати заповіти, довіреності, засвідчувати справжність підписів, завірити правильність копій.
“Потім, коли поновлять доступ, ми маємо внести це все у реєстри”, – пояснює Наталія Козаєва, приватний нотаріус, член Ради Нотаріальної палати України. Зараз не можна: зареєструвати бізнес, громадську організацію, змінити реєстрацію місця проживання; отримати дані з Державного земельного кадастру, що містять інформацію з державного реєстру прав на нерухоме майно.
“Прохання до всіх: не породжуйте паніку, не намагайтеся достукатись до реєстрів, не стукайте в ЦНАПи, не бігайте до нотаріусів та реєстраторів”, – говорить Наталя Ткачук, керівниця Володимирецького ЦНАПу у Рівненській області в коментарі volodymyrets.city.
Нагадаємо: увечері 19 грудня в Мін’юсті заявили про наймасштабнішу ворожу кібератаку на держреєстри за останній час. Метою росіян було порушення роботи критично важливої інфраструктури України.
За кібератакою, швидше за все, стоять хакери, пов’язані з розвідкою ГРУ РФ.