Види зварювальних приладів
За принципом роботи та типом живлення можна виділити:
-
трансформаторні зварювальні агрегати;
-
інвертори;
-
випрямлячі;
-
напівавтомати;
-
апарати для плазмової різки;
-
прилади точкового зварювання.
Трансформатори. Надійні та доступні пристрої, принцип роботи яких полягає у перетворенні мережевої напруги (із високою в низьку) і сили струму (із низької в високу). Попри свою простоту не кожен новачок може справитися з управлінням такою машиною. До того ж ці прилади мають невисокий ККД (десь 70-80%) та споживають значну кількість електроенергії.
Випрямлячі. Мають схожий принцип роботи з трансформаторами, але на відміну від останніх відрізняються стійкою електродугою. Ці машини підійдуть для новачків та початківців. З їх керуванням впорається будь-який домашній майстер без спеціальних навичок. Невеликий розмір та вага – одна з переваг цих зварювальних апаратів. До того ж їх можна використовувати у роботі з різними металами. Випрямлячі не мають надійної системи охолодження (крім зовнішнього вентилятора). У разі поломки їх складної електросхеми – ремонт стане в копійку.
Інвертори. Принцип їх роботи схожий з випрямлячами. Перетворення на постійний струм відбувається шляхом проходження живлення через інвертор та фільтр. Зворотна трансформація струму на змінний, але високочастотний можлива завдяки ряду транзисторів. Саме висока частота дає ряд переваг агрегату:
-
високий ККД;
-
можливість тривалої безперервної роботи;
-
підходять для новачків;
-
відсутнє розбризкування металу.
Напівавтомати. У цих установках область зварювання ізолюється за допомогою газу. Замість електродів використовується спеціальний дріт, який подається автоматично. Шов виходить більш акуратний та тонкий.
Прилади плазмової різки. Повітря під тиском подається в горілку, де перетворюється на плазму. Потужність приладу відповідно вибирають відштовхуючись від товщини металу, який необхідно різати. З матеріалом товщиною до 3 см впорається апарат на 90 А, а для товстих металів підійде агрегат від 90 А і більше.
Пристрій точкового зварювання. Для з’єднання елементів в конкретних невеликих площинах чи точках підійде спеціальний агрегат – спотер. Процес роботи агрегату полягає в розігріві і стисканні металевих елементів в потрібний точці. Продуктивність моделей спотерів залежить від кількості точок, які вони здатні продукувати за одиницю часу. Для роботи дома підійде сварочний інвертор PATON PRO-270-400V DC . Детальніше на сайті компании Електромотор.
Ці агрегати використовують в професійній сфері де потрібна висока точність (приладобудівництво) або сама робота потребую педантичного підходу (виробництво літаків тощо).
Вибір зварювального обладнання
Технічні характеристики на які звертають увагу, обираючи зварювальне устаткування:
-
Матеріал, з яким частіше за все буде працювати майстер. Це важливо, тому що більшість приладів призначені для роботи з певними металами. Але є і універсальні моделі. Вони знадобляться тим, кому наперед важно визначитися з фронтом робіт та складом зварювальних елементів.
-
Тип струму (постійний або змінний). Від нього залежить потенційна можливість працювати з кольоровими чи звичайними металами.
-
Сила струму. Для товстих деталей знадобиться більший показник струму.
-
Продуктивність та час безперервної роботи.
-
Мережева напруга. Щоб запобігти потраплянню всередину пристрою так званих шлаків, потрібно, щоб напруга мережі відповідала потужності зварювального приладу.
Попри усі зазначені вище показники, слід також звертати увагу на виробника. Звісно, перевагу краще віддавати популярним маркам, які на ринку не перший рік та гарно себе зарекомендували. Термін гарантії також буде показником якості апарату.