Ціни на пальне в Україні зростатимуть через важливе рішення НБУ: прогноз експерта

Через запровадження Нацбанком режиму гнучкого курсу, українці почали турбуватися, що ціни на АЗС підуть вгору. І, на думку експертів, для цього є всі підстави. Засновник мережі АЗС “Прайм” Дмитро Льоушкін переконаний, якщо курс досягне 45 грн за долар, при збереженні нинішніх світових цін на нафту, пальне в Україні вже до кінця року подорожчає до 65 грн за літр.

Так, Дмитро Льоушкін в коментарі УНІАН поділився прогнозом щодо того, як зміни від Нацбанку вплинуть на ціни на пальне. На його думку, перехід до гнучкого курсу призведе до девальвації гривні, що, в свою чергу, потягне вгору цифри на стелах українських АЗС.

Експерт пояснив, що в Україні існує давня традиція: до Нового року бюджет “закривають” збільшенням курсу, однак після Нового року, як правило, курс стабілізується за рахунок валютних надходжень від експорту. Проблема цього року, на думку Льоушкіна, полягає в тому, що через проблеми з експортом української продукції та скорочення надходжень міжнародної допомоги – очікуваної стабілізації курсу може не відбутися.

“У серпні не було надходжень грошей від наших донорів, які підтримують нашу валюту. А на міжбанку ми все-одно продали 2,8 млрд доларів. По вересню я статистику не бачив, сказати не можу, вона ще не опублікована. Але я не думаю, що вона набагато кращою. Можливо, щось і перепало, але продавали валюту ми все одно активно”, — Каже пан Льоушкін.

Виходячи з цього, він переконаний, що вже до кінця 2023 року курс підскочить до рівня 45 гривень за долар. При цьому, якщо світові ціни на нафту залишаться на тому ж рівні, пальне в Україні подорожчає до рівня близько 65 гривень за літр вже в найближчі місяці.

“Ми чекаємо збільшення на 23%. Ціна на ОККО сьогодні – 58 гривень, плюс 20 відсотків – це 69,60 грн. Я думаю, що реальна ціна буде 65-67 гривень за рахунок того, що мережі АЗС трохи маржу свою скоротять, маркетингом поріжуть”, – розповів Льоушкін.

Скільки буде коштувати пальне

Собівартість пального на українських АЗС складається з трьох основних компонентів: світової ціни на нафту, яка зараз коливається в районі 90 доларів за барель, курсу долара та фактора втручання уряду (яке зіграло значну роль в подорожчанні бензину в минулі місяці у зв’язку з поверненням довоєнного оподаткування).

За словами Льоушкіна, навіть без фактора втручання уряду в ціноутворення, якщо ціни на нафту зростуть ще більше, то ціна бензину може підскочити до 70, і навіть 80 гривень за літр.

На думку експерта, держава вже морально змирилася з ціною в 65 гривень. Пояснювати це можна буде подорожчанням нафти та зростанням курсу долара. Але якщо ціна пального перевищить 70 гривень, будуть якісь дії.

“Моя особиста думка, що в такому випадку буде якась реакція з боку уряду: скасують ПДВ або зменшать акциз. Тому що завести ціни за 70 гривень/літр — це вже щось надзвичайне”, – вважає Льоушкін.

Чи можна стримати зростання цін на пальне

За словами експерта, є “примарна надія”, що такий песимістичний прогноз не виправдається. Уникнути його буде можливо, якщо світові ціни на нафту почнуть скорочуватися. Льоушкін каже, що щодо нафти ситуація може бути не сильно однозначна. Якщо до кінця жовтня “вона не перевалить за 95 доларів/барель і не закріпиться, то вона піде у зворотний бік – в район $88-87, що в принципі допоможе нам пережити ситуацію з курсом”.

Ціни на пальне в Україні вже почали зростати: у чому причина

У липні 2023 року в Україні повернули повне оподаткування на пальне. Як результат, ціни на бензин, дизель та газ почали зростати. За даними нардепа Ярослава Железняка, станом на 30 вересня 2023 року, середні ціни на бензин А-95 у великих мережах становили 57-59 грн за літр. Треба зауважити, що у його дописі йдеться лише про бензин, а не про автогаз чи дизпальне.

  • WOG – 57,99 грн/л (+1 грн/л за тиждень, +11 грн/л з 1 липня);
  • ОККО – 57,99 грн/л (+1 грн/л за тиждень, +11 грн/л з 1 липня);
  • SOCAR – 58,99 грн/л (+1 грн/л за тиждень, +12 грн/л з 1 липня);
  • Shell – 56,88 грн/л (+0,5 грн/л за тиждень, +10,1 грн/л з 1 липня).

Окрім підвищення акцизів та ПДВ, на зростання цін на пальне вплинуло також й підвищення цін на світових ринках нафти. За три місяці вони зросли на 25%. За прогнозами експертів, ціни на пальне в Україні продовжуватимуть зростати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

  • На Буковині оператор нафтобази постачав на АЗС бензин-фальсифікат: що йому загрожує
  • Нардеп розповів, скільки вартувало державі скасування оподаткування пального
  • Яким буде курс євро в жовтні: прогноз банкіра
  • Як зміниться курс гривні до долара після рішення НБУ щодо введення гнучкого курсу: прогноз трейдера

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *