Навіщо фрілансеру відкривати ФОП та як це зробити швидко та без проблем

Багато українських підприємців починають вести бізнес в інтернеті без оформлення якогось легального статусу. Такий підхід є незаконним, але дехто вважає його цілком прийнятний, доки обороти несистематичні, продажі пропонованих вами товарів або послуг трапляються лише епізодично. Але коли ваш бізнес почав розвиватися успішно, краще зареєструвати себе як ФОП.

У виданні “Pro Гроші” розповіли, навіщо взагалі відкривати ФОП, як це зробити й чим користуватися для спрощення роботи. Головне, що статус підприємця дозволяє людині працювати у легальному правовому полі, справно сплачувати всі податки та не боятися можливих проблем із боку державної податкової служби.

“Реєстрація – це квиток у потяг, де відносини “держава – підприємець” мають цивілізовану форму. Офіційне відкриття дозволяє отримати такі переваги як офіційні угоди з клієнтами, найм працівників, можливість звертатися у суди та інші державні органи для захисту прав та інтересів”, – пишуть “Pro Гроші”.

Окрім цього, людина зможе офіційно отримувати дохід навіть від іноземних клієнтів, якщо відкрити ФОП 3 групи, та від вітчизняних клієнтів – для ФОПів 1 і 2 груп. Для цього потрібно відкрити бізнес-рахунок у будь-якому банку. Натомість обов’язків не так багато:

 • звіт на основі даних про доходи раз на квартал і сплата суми податку залежно від групи;
 • ЄСВ, що є необхідним для пенсійного забезпечення, декретної відпустки та інших соціальних виплат.

Як відкрити ФОП онлайн і вести його

У 2023 році це найзручніше зробити на порталі “Дія”. Знадобиться також КВЕД. Це короткий цифровий код, який визначає основний вид діяльності. Також можна перелічити додаткові КВЕДи, навіть якщо не плануєте займатися цим видом діяльності. Але за умови, що вони не заборонені для вашої групи.

“Наприклад, припустімо, що ви збираєтесь надавати послуги з дизайну інтер’єрів. Тоді ваш основний КВЕД, який необхідно вказати при реєстрації, це 74.10 “Спеціалізована діяльність із дизайну”. Однак, ви також маєте маленький будинок у сільській місцевості та мрієте колись його відремонтувати, щоб використовувати для туризму. Тоді додатковий КВЕД – 55.20 “Діяльність засобів розміщення на період відпустки та іншого тимчасового проживання”, – пояснює видання.

Кому варто відкрити ФОП та перебувати на спрощеній системі

Якщо ви початківець у бізнесі та не плануєте отримувати великий дохід, варто відкривати ФОП. Цікаво, що для цього необов’язково мати українське громадянство. Достатньо права власності або оренди приміщення в Україні. Після того, як отримали всі документи, радимо завантажити Fairo — розумний застосунок для ФОПів 3 групи.

Як вести ФОП та звітувати у податкову

Для ФОПів, які не мають найманих працівників, ведення передбачає:

 • використання РРО у випадку, якщо є готівка;
 • облік безготівкових операцій у довільній формі (в електронному вигляді або з використанням бухгалтерської книги);
 • формування інвойсів та актів виконаних робіт при роботі з клієнтами;
 • звітування і сплату податків.

“Аби зекономити час та уникнути зайвого стресу, радимо спробувати застосунок Fairo. Це смартрішення для ФОПів на 3 групі: в одному безплатному додатку ви можете виставляти інвойси клієнтам, вести бухгалтерію онлайн та подавати квартальні звіти без жодних заповнень полів”, – йдеться в повідомленні.

Застосунок зробить усе автоматично, знадобиться лише електронний підпис та номер ІПН. Це рішення підійде лише для ФОПів, які не є платниками ПДВ та не мають найманих працівників.

Яку групу ФОП краще обрати

Це залежить від кількох факторів:

 • основного виду діяльності;
 • клієнтів;
 • максимальної суми доходу на рік.

Загальне правило: якщо клієнти – іноземці, а ви фрілансер-початківець, оптимальний варіант – ФОП 3 групи, оскільки дає змогу отримувати дохід за межами України легально. ФОП 1 і 2 груп підійде за умови, якщо всі клієнти знаходяться лише в Україні, а дохід передбачається тільки у гривнях.

Ці групи мають обмеження за кількістю найманих працівників – не більше 10 осіб. Тоді як ФОП 3 групи можуть наймати необмежену кількість співробітників. Також на 1 та 2 групах встановлені менші ліміти річного доходу.

“Зауважимо, що у серпні підприємцям скасували пільгову ставку 2%. Для нових ФОПів не змінилося нічого, і це хороша новина. Вони оплачуватимуть вигідну фіксовану ставку податку 5%. Для ФОПів, які перебували на зменшеній ставці 2%, цю опцію скасували. Їх переведуть на 5% або повернуть на загальну систему оподаткування”, – додають “Pro Гроші”.

Як самостійно сплачувати податки

Більшість підприємців лякає ймовірність зробити помилку у підрахунках. Особливо це актуально, якщо кошти надходили в іноземній валюті. Але з цим легко впоратися.

Для підрахунку завжди правильної суми податку ви можете інтегрувати рахунок mono або ПриватБанку в застосунок Fairo. Після цього потрібно зайти у розділ “Податкова звітність”, скопіювати реквізити та заздалегідь підраховану суму податку. Далі варто внести дані у будь-якому зручному платіжному сервісі та позначити платіж як сплачений у застосунку.

В Україні зараз дуже багато підприємців, тому онлайн-додатки, де можна вести свою діяльність, заповнювати декларації та сплачувати податки, не відвідуючи податкову службу особисто, дуже актуальні.

ФОП та фінмониторинг 

На українців за несанкціоновану торгівлю в інтернеті чекають чималі штрафи та блокування карток. Кожен український банк здійснює фінансовий моніторинг. Якщо буде виявлено рух коштів з різних банків, як прикладу, за онлайн-продаж речей, клієнта банку можуть оштрафувати, а рахунок заблокувати.

Представники фінустанови можуть запросити інформацію, звідки постійно надходять кошти. У випадку, якщо людина не зареєстрована як фізособа-підприємець і торгує незаконно, співробітник банку передасть дані та інформацію в органи контролю, де неминуче чекатиме штраф. За рішенням суду, ініційованим податковою службою, у банку зможуть запросити звіт про надходження грошей.

Таким чином, українці, які зареєстровані як ФОП, можуть вільно торгувати в інтернеті, тоді як на решту – чекає відповідальність.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

 • Голова SaveФОП: Законопроект 8041 вплине на роботу 300 тисяч підприємців, 95% з них не готові до посилення відповідальності
 • Нестабільна оплата, самотність, навантаження: 9 причин, чому фріланс – це небезпечно
 • Плюс 12 нових категорій. Уряд збільшив перелік бізнесів, які можуть долучитися до програми єВідновлення
 • Ви можете дізнатися про борги ваших знайомих з офіційних відкритих реєстрів: як це зробити

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *