Від патронного заводу до мобілізації кадрів: як Україні врятувати економіку під час війни

У травні НБУ погіршив прогноз зростання економіки України на 2024 рік з 3,6% до 3% через атаки Росії на енергетичну інфраструктуру. Згідно з прогнозами, у 2025-2026 роках економіка нашої країни може зрости на 4,5% та 5% відповідно. Проте, на шляху до відновлення економіки стоять серйозні виклики, зокрема проблемою є нестача професійних кадрів, які вимиваються через мобілізацію, а також відсутність серйозних оборонних підприємств.

Про те, як Україні врятувати економіку під час війни, йдеться у матеріалі Інформатора “Війна в довгу: що буде з економікою України, коли РФ воюватиме роками – думки експертів”. Думками про те, які кроки слід зробити для порятунку економіки поділився прем’єр-міністр України у 2001-2002 роках та колишній міністр економіки Анатолій Кінах

“Перш за все, потрібно активувати Національну раду з відновлення України, яка досі не працює. Також важливо впровадити національну стратегію для збільшення доданої вартості”, – зауважив Кінах.

Він підкреслив, що в Україні немає великого патронного заводу, підприємств, які б спеціалізувалися на виробництві дронів для потреб фронту. Зазвичай дрони постачають на передову завдяки роботі волонтерів та приватного бізнесу. У той час як у Росії цей процес організовано більш системно і координовано.

“Нам дуже важливо максимально сконцентруватися і перейти на індустріальні методи з відповідним рівнем локалізації виробництва власної зброї і тд”, – зауважив Кінах.

На думку Кінаха, Україні потрібно розвивати власну промисловість та технології для виробництва зброї та інших товарів. Важливо також шукати альтернативні джерела енергії та забезпечувати енергоощадження.

“Мобілізація має збалансувати потреби економіки та обороноздатності, уникнути дефіциту кваліфікованих кадрів”, – додав Кінах.

Швидке розв’язання економічних проблем також впливає на рішення українців щодо повернення додому. Чим швидше будуть створені умови для розвитку ефективної економіки, тим більше громадян зможуть повернутися та сприяти розвитку країни.

Як відновити економіку України під час війни: ключові кроки від Кінаха

  • Активувати Національну раду з відновлення України
  • Створення національної стратегії для збільшення доданої вартості
  • Розвиток промисловості та технологій: власна зброя та енергетика
  • Баланс між потребами економіки та обороноздатності
  • Енергоощадження та пошук альтернативних джерел енергії
  • Мобілізація кадрів: уникнути дефіциту спеціалістів
  • Швидке розв’язання економічних проблем: важливість часу.

Мобілізація і бронювання

Експерти дійшли висновку, що мобілізація вимиває кадри з економіки. Кількість робочої сили скоротилася на 27% з моменту повномасштабного вторгнення Росії. Це дуже великий ризик, який послаблює Україну. Також найбільший в Україні виробник сталі, завод Arcelor Mittal у Кривому Розі, опинився під загрозою закриття через мобілізацію. Керівництво каже, що важку фізичну роботу доводиться виконувати жінкам. 

Напередодні, 7 червня, уряд прийняв постанову про бронювання до 90% службовців ДСНС і Національної поліції. Але 10% все ж підуть служити в армії, обравши для себе певні підрозділи. Також Кабмін погодив бронювання у сервісі Дія, а Міністерство цифрової трансформації вже напрацювало алгоритм, як це зробити всього лише за годину. 

Нагадаємо, раніше оборонні підприємства звернулися до Кабміну через мобілізацію працівників – просять бронювання, інакше вимушено зірвуть плани виконання держзамовлень для ЗСУ через нестачу робітників. 

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *