Літнім режимом вікон називають особливе налаштування цапф, завдяки якому стулка прилягає до рами менш щільно. Спочатку це регулювання робить виробник, а потім – майстер встановлення вікон
А ось міняти її самостійно, як правило, не потрібно або робити це в дуже поодиноких випадках, кажуть експерти. Але якщо вам здається, що притискання слід послабити, зробіть це правильно і за інструкцією. Розповідаємо, як послабити вікна чи перевести їх у літній режим.
- Що це
- Для чого
- Як перекласти
- Обслуговування
Що таке літній режим у пластикових вікнах
Літній режим у пластикових вікнах – це неофіційна назва способу регулювання ступеня притиску віконної стулки до рами. Передбачається, що влітку його можна послабити, а взимку навпаки посилити. Обидві установки проводять за допомогою запірних цапф. Вони вбудовані в конструкцію стулки із торця. У різних положеннях цей елемент забезпечує більш менш щільний притиск. Зробити це можна самостійно. Залежно від виду фурнітури знадобиться шестигранник або різьбова викрутка.
Зимовий режим у пластикових вікнах: що це і як в нього перекласти Нерухомість
Чи потрібно переводити вікна в літній режим
Виробники вікон та майстри з їх обслуговування не рекомендують захоплюватися перемиканням зимових та літніх режимів. Сучасні склопакети служать багато років і не потребують додаткових домашніх налаштувань, говорив раніше «РБК-Нерухомості» Лев Чернов, заступник директора з розвитку віконного заводу SCHTANDART. За його словами, згодом можуть виявлятися різні дефекти, пов'язані зі зносом комплектуючих та фурнітури, але налаштування цапф у цьому випадку не буде ефективним. Крім того, ослаблення притиску не дасть суттєвої щілини для провітрювання, зазначає експерт. У літню спеку все одно доведеться відкрити вікно.
Втім, частка правди в літніх і зимових режимах вікон все ж таки є. По-перше, така опція існує. Але виробник закладає її, скоріше, для точкового та індивідуального налаштування вікон після встановлення. По-друге, на деяких вікнах, особливо старих, перехід на зимовий та літній режим може бути актуальним.
Тетяна Лаврецька, директор департаменту спецпроектів, компанія «Фабрика Вікон»:
— На початковому етапі появи ПВХ вікон на російському ринку всі ущільнювачі виготовлялися на основі каучуку. Цей матеріал схильний до старіння під впливом ультрафіолету і перепадів температур, він розсихався і переставав виконувати свої функції. Тому щосезонне обслуговування було необхідністю, у тому числі й регулювання зимового та літнього притисків.
Протягом останніх десяти років якісні вікна комплектуються ущільнювачами на основі EPDM чи ТЕП. Вони мають більший термін служби і тому не вимагають втручання користувача в роботу вікна щодо регулювання притисків.
- EPDM – м'який, пластичний, стійкий до деформацій, зносостійкий матеріал із тривалим терміном служби, що досягає 30 років. У складі є сажа, що обумовлює колір ущільнювача — чорний.
- ТЕП (термоеластопласт) – матеріал, що не поступається за своїми властивостями поліуретану, але більш еластичний. Можливі різні кольори за рахунок додавання барвників.
Як перевести вікна в літній режим: інструкція з фото
Якщо ви вважаєте, що ваші вікна потребують переведення в літній режим, виконати регулювання можна самостійно. Але врахуйте, якщо вікна нові і на гарантії, будь-який заподіяний дефект може стати підставою у відмові гарантійного обслуговування, попереджає Тетяна Лаврецька.
Перед тим, як розпочати налаштування, знайдіть цапфу на вікні та визначте її тип. Від цього залежить вибір інструменту. Шукайте елемент на торці стулки. Виглядають цапфи по-різному. Усього є кілька видів:
- грибоподібні (з капелюшком);
- циліндричні;
- овальні.
У верхній частині ексцентрика буде проріз під інструмент: шестигранник, плоску або хрестову викрутку. На ньому ж розміщено ризик або точку, яка показує напрямок повороту. Усередину приміщення – слабкий притиск (літній режим), назовні – сильний або зимовий режим. За умовчанням ексцентрик завжди встановлений у середньому положенні.
Як перевести вікна в літній режим:
- Знайдіть ексцентрик на стулці. Для цього відкрийте стулку повністю та огляньте торець;
- Виберіть інструмент. Підготуйте інструменти типу цапф. Найчастіше потрібний шестигранний ключ;
- Поверніть ексцентрик у літній режим. Для цього його потрібно зрушити так, щоб ризик (точка) була спрямована всередину приміщення. Так ви зменшите притиск стулки до рами. У деяких випадках круглий ексцентрик потрібно трохи відтягнути від рами та одночасно провернути;
- Повторіть дію всім цапф. На вікнах ПВХ різних розмірів і моделей їх може бути від трьох до восьми штук по периметру;
- Перевірте вікно. Закрийте та відкрийте стулку, щоб переконатися у справності. У процесі не повинно виникати зайвих зусиль або сторонніх звуків.
Олексій Нікітін, спеціаліст з ремонту, сервіс «Профі.ру»:
– Чи потрібно послаблювати цапфи після зими? Так, але лише в деяких випадках. Наприклад, якщо ущільнювач став жорстким або потріскався від тривалого тиску, а також якщо в приміщенні підвищується вологість влітку і потрібно провітрювання або вікно почало погано закриватися через перепади температури. Я рекомендую проводити регулювання один-два рази на рік, змащуючи ущільнювач силіконовим мастилом для продовження терміну служби.
Наявність літнього та зимового режимів залежить від класу фурнітури. Ця функція є у вікнах із ексцентриковими цапфами (овальні або круглі елементи із мітками). Бюджетні моделі часто не мають такої опції. Це можна легко перевірити, подивившись цапфи на торці стулки. Якщо вони мають отвори під шестигранник, зірочку або ексцентрикову форму – регулювання можливе.
Є деякі ризики при неправильному налаштуванні. Ви можете пошкодити механізм, якщо:
- використовувати невідповідний інструмент (наприклад, плоскогубці замість шестигранника);
- різко повертати цапфи без попереднього ослаблення гвинтів на петлях;
- перетягнути ексцентрики, що призведе до перекосу стулки.
Як підготувати пластикові вікна до літа: поради
Якоїсь спеціальної підготовки пластикових вікон до літа не існує. Правила обслуговування єдині для всіх сезонів: важливо вчасно перевіряти стан ущільнювачів, підтягувати фурнітуру, що розхиталася, і стежити, щоб склопакет не втратив герметичність. Після зими, за словами Тетяни Лаврецької, вікна слід помити, а потім звернути увагу на таке:
- оглянути ущільнювач на рамі та стулці на предмет пошкоджень чи розтріскування;
- оглянути фурнітуру на сліди корозії Якщо є дефекти, роботи з усунення краще довірити професіоналам.
Sourse: realty.rbc.ru