Вже понад десяток років, починаючи з 2010-х років, серед інтер'єрних тенденцій у Росії присутні стилі, які в своїй основі мають японський вплив, це вабі-сабі, джапанді, дзен-мінімалізм. Що у них спільного, чому вони стали популярними за межами Японії і чи надовго цей тренд?
Дизайн заради людини та філософія дзен-буддизму
Ключ популярності в тому, що у центрі таких інтер'єрів – людське самовідчуття. Він створений не заради декору чи якогось висловлювання, ні, цей простір для людини. Це мовчазний інтер'єр: коли ви в нього потрапляєте, він дає можливість почути себе. Після гламуру нульових, коли важливо було заявити про успіх голосно, у тому числі через інтер'єр, тренд змінився на уявлення про успіх через особистий комфорт та гармонійне відчуття у просторі, на цінність себе, а не декору.
Пандемія додатково «заспокоїла» і «розвантажила» інтер'єрний дизайн, тому що людині було просто потрібне місце, в якому можна було б зручно перебувати тривалий час.
Кому підійде сучасний японський стиль
Хоча автентична Японія підійде не всім, цінності, які втілює японський стиль, співзвучні досить широкій аудиторії. Саме тому виник стиль джапанді — доступніший як для сприйняття, так і для реалізації на європейському ґрунті. Вабі-Сабі також відносно нескладний у виконанні і може існувати в проектах різного рівня. Дзен-мінімалізм вимогливіший до матеріалів та якості виконання, тому це дорожчий сегмент. У цілому нині японське вплив у тому чи іншому вигляді можна реалізувати у різних проектах.
Стиль джапанді в інтер'єрі, особливості стилю, фото Нерухомість
Що стосується «справжнього» японського стилю від сучасних японських бюро – синтезу японської традиції та актуального мінімалізму – існує думка, що це дорого. Така думка справедлива: це саме та непроста простота, до якої потрібно зрости — вона вимагає розвиненого смаку та сприйняття. Суть не стільки в спеціальних візуальних прийомах або якихось спеціальних меблів, скільки в найтоншому балансі пропорцій і ліній, які відрізняють чудовий дизайн від просто якісного. За цим стоять століття вдосконалення естетичної традиції Японії та її постійне самооновлення.
Подібна концепція нещодавно спробувала стати масовим трендом у моді, коли прокотилася потужна хвиля на тиху розкіш і на бренди типу The Row — лаконічні, надякісні матеріали, дуже дорогі і як би непомітні. Але в тому й суть, що така якість не може бути масовою.
Незважаючи на зовнішню простоту, цей стиль зовсім не простий у реалізації. Як тиху розкіш в одязі неможливо відтворювати без бездоганних лекал та матеріалів, так і при створенні японського інтер'єру виконання всіх вузлів, стиків та поверхонь має бути бездоганним. Тільки тоді досягається та сама досконала чистота форм. Матеріали теж, як правило, використовуються натуральні та дорогі.
Проблеми перекладу: Японія в російських проектах
Тут доречно звернутися до досвіду бюро концептуальної архітектури та дизайну Ideologist, яке понад десять років займається реалізацією проектів японських архітекторів у Росії. Особливості перенесення проектів японських архітекторів на російський ґрунт пов'язані з технологічними нюансами та проектуванням, які зумовлені культурними особливостями. Просто робота через перекладача виявляється неефективною. Поки команда та японський архітектор повністю не поринуть у контекст проекту, виникатимуть складнощі. У бюро пішло багато років, щоб зрозуміти особливості підходу та мислення японських архітекторів. Росіяни ніколи не думатимуть, як японці, і навпаки.
Чи надовго японський стиль залишиться у тренді
Зараз, коли про людиноцентричність говорять практично у всіх сферах, японський підхід дуже доречний. Японія в дизайні, схоже, з нами надовго саме тому, що це відповідає базовій людській потребі бути в гармонії з собою і з простором. Інший аспект стійкості пов'язаний з тим, що японські принципи в архітектурі та інтер'єрі зовсім не обов'язково будуть виражені етнічними, це, швидше, позачасовий дизайн. Ми бачимо все більше запитів на інтер'єри та архітектуру з японським впливом і вважаємо, що ця тенденція продовжиться і надалі.
Африка, Японія, Китай: етнічні стилі в інтер'єрі Нерухомість
Про автора
Погляд авторів, статті яких публікуються в розділі «Думки», може не співпадати з думкою редакції.Sourse: realty.rbc.ru