Європейська комісія 17 липня підтримала виділення Україні майже 4,2 млрд євро у рамках Ukraine Facility. Після отримання цих коштів загальна сума фінансування від ЄС у рамках Ukraine Facility становитиме 12 млрд євро.
Про це повідомив у Telegram прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Він подякував Єврокомісії за позитивну оцінку прогресу України. На його думку, ця допомога має зміцнити макрофінансову стабільність України на тлі тривалої боротьби за свободу.
Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн підтвердила цю інформацію. За словами фон дер Ляєн, Євросоюз продовжує підтримувати боротьбу України за свободу та на шляху до членства у блоці.
Європейська комісія тепер очікує на швидке остаточне рішення Ради ЄС. Єврокомісія нагадала, що регулярні щоквартальні виплати в рамках Ukraine Facility залежать від виконання Україною заздалегідь обумовлених вимог та забезпечують передбачуваність фінансової допомоги.
50 мільярдів євро для України
1 лютого Європейська рада схвалила рішення про виділення Україні 50 млрд. Відповідний крок підтримали всі 27 лідерів країн Євросоюзу, включаючи Угорщину, яка тривалий час виступала проти додаткової допомоги нашій країні. Ці кошти ЄС виділятиме Україні протягом 2024-2027 років.
Пізніше Єврорада назвала умови для виплат цих коштів. У разі їх невиконання Євросоюз залишає за собою право зупинити ці виплати. За необхідності через два роки Єврорада запропонує переосмислити програму. Система контролю за використанням коштів ЄС для України за чотирирічною програмою Ukraine Facility на 50 млрд євро матиме три рівні. Контролюватиме витрати аудиторська служба України, а також Єврокомісія. Такий посилений контроль зумовлений тим, щоб стимулювати наближення України до стандартів ЄС.
Ukraine Facility – це унікальний інструмент, спрямований на підтримку економічного розвитку та відновлення України в контексті підготовки до вступу до ЄС. Його метою є надання безпрецедентної передбачуваної підтримки на основі спільно узгоджених планів та пріоритетів Уряду України та Європейської Комісії.
Ukraine Facility передбачає можливість отримання Україною у 2024-2027 роках фінансової та технічної допомоги ЄС на загальну суму 50 млрд євро. З них на бюджетну підтримку виділяється 38,27 млрд євро (з них 5,27 млрд євро у вигляді грантів), до інвестиційного фонду – 6,97 млрд м, на технічну та адміністративну підтримку – 4,76 млрд євро.
До держбюджету-2024 вже надійшло 7,9 млрд євро у рамках Ukraine Facility: 6 млрд євро двома траншами перехідного фінансування та транш 1,9 млрд євро безумовного фінансування. Для отримання наступних траншів Україна має подавати належним чином обґрунтований запит на виплату щокварталу до кінця 2027 року. Потім Комісія оцінює, чи Україна досягла задовільного виконання умов, викладених у рішенні Ради.