Кожен випадок обстрілу призводить до здешевлення 1-кімнатної квартири в Україні приблизно на 2 тис. грн, а вартість квадратного метра – на 36-47 грн. Водночас ціни на нерухомість у районах, віддалених від конфлікту, переживають різке зростання через підвищений попит.
Про це йдеться в аналітичному звіті, автором якого є дослідник Джуліан Вудворд з Університету Бата (Великобританія). Дослідник вивчив дані спеціалізованого порталу пошуку житла і виявив, що ціни на квартири в Україні коливаються після кожного наступу ворога. Висновки свідчать, що кожен військовий інцидент призводить до зниження середньої ціни продажу квартир:
1-кімнатні квартири – зниження на 2000 грн.;
2-кімнатні – зниження на 2400 грн.;
3-кімнатні квартири – зниження на 3100 грн.
Аналізуючи ціну квадратного метра, вона показує падіння на 36-47 грн після кожної атаки. В середньому потрібно 6-10 атак, щоб ціни на квартири впали на 1%.
Найбільше знецінюються однокімнатні квартири. Це пояснюється двома основними причинами: по-перше, вони забезпечують менший захист під час зіткнень, оскільки дотримання правила «двох стін» є складним завданням, а по-друге, під час криз люди, як правило, віддають перевагу більшим житловим приміщенням, де комфортніше розміщуються сім’ї.
Хоча ціни на оренду також реагують на військові дії, їхнє зниження є більш поступовим порівняно зі зниженням цін продажу. На основі розрахунків Вудворда:
кожен обстріл знижує середню орендну плату за 1- та 2-кімнатні квартири на 10 грн.;
для 3-кімнатних квартир – на 6 грн.
Щоб орендна плата знизилася на 1%, потрібно було б здійснити 10-20 атак. Незважаючи на падіння цін на оренду, кількість доступних оголошень зростає, оскільки мешканці небезпечних районів намагаються покинути свої будинки.
На відміну від ринку оренди, після атак обсяги продажу нерухомості не зросли. Це пояснюється тим, що вибір щодо продажу нерухомості є стратегічним і довгостроковим рішенням, тоді як орендарі можуть приймати рішення швидше.
Багато домовласників воліють відкласти продаж, очікуючи стабілізації ситуації. Вони не бажають продавати свою нерухомість за зниженими цінами, що перешкоджає збільшенню пропозиції на ринку нерухомості, навіть коли попит зменшується.
Дослідження також показує, що міграція населення має значний вплив на ціни нерухомості в різних регіонах. Чим більше атак в одному районі країни, тим вище стають ціни на квартири в безпечніших регіонах. Це посилює тенденцію внутрішнього переміщення: жителі небезпечних міст переселяються в західні райони, тим самим збільшуючи попит і, як наслідок, вартість житла.