Україна та Сполучені Штати завершили угоду про мінеральні ресурси після тижнів ретельних обговорень. Фіналізований документ суттєво відрізняється від версії, нещодавно поширеної у ЗМІ. Примітно, що в угоді не згадується «борг» України за раніше надану допомогу, а також не містять чітких військових гарантій.
Прочитайте статтю, щоб дізнатися, що передбачає угода та що вам потрібно знати про рідкісноземельні метали України.
Яка цінність корисних копалин України?
Точно оцінити вартість корисних копалин практично неможливо. По-перше, лише частина родовищ була ретельно досліджена. Таким чином, ніхто не може остаточно назвати точні запаси газу чи графіту в Україні. Саме тому часто використовується термін «розвідані запаси». По-друге, оцінка вартості виключно на основі поточних ринкових цін на кількість уже виявлених корисних копалин є оманливою.
Гірничодобувні операції вимагають багатомільярдних інвестицій, передових технологій та тривалих періодів роботи, які можуть тривати місяцями або навіть роками. Зазвичай вартість товару визначається ринковими силами – товар коштує стільки, скільки покупці готові заплатити. Українські родовища корисних копалин недоступні для придбання.
Якщо зосередитися виключно на внутрішній вартості ресурсів, то Forbes оцінює її приблизно в 14,8 трильйона доларів. Понад 70% цієї суми зосереджено лише в трьох областях: Донецькій, Дніпропетровській та Луганській. Вугілля становить 62% від загальної вартості корисних копалин, залізна руда – 14%, тоді як кожен з решти ресурсів становить менше 5%. Загальний обсяг мінеральних ресурсів України становить 111 мільярдів тонн. Більшість опитаних експертів відмовилися надавати власні оцінки.
Андрій Локтєв, голова наглядової ради ТОВ «Інститут геології», кандидат геологічних наук, зазначив OBOZ.UA: «Будь-яка оцінка вартості корисних копалин є дуже спекулятивною». Насправді, окупність інвестицій слід оцінювати крізь призму конкретних інвестиційних проектів. Деякі проекти можуть принести віддачу за три-чотири роки, тоді як інші можуть зайняти до десятиліття.
За даними Державної служби геології та надр України:
Україна входить до десятки країн світу за обсягом розвіданих запасів титану, що забезпечує понад 7% світового видобутку.
Наразі літій в Україні не видобувається, а його запаси оцінюються приблизно в третину від підтверджених у Європі та близько 3% від світових родовищ.
Україна також входить до п'ятірки провідних країн світу за розвіданими запасами графіту, маючи приблизно 19 мільйонів тонн та середній вміст графіту в руді 5–8%.
В інтерв'ю виданню «Главком» доктор геологічних наук, професор Володимир Михайлов оцінив вартість цих запасів у 5 мільярдів доларів, водночас визнавши складність точного розрахунку цієї цифри.
Чи вигідна для нас ця угода, і що вона передбачає?
Локтєв заявив: «Виходячи з публічно оприлюдненої інформації, це, безсумнівно, вигідна угода». Важливо підкреслити, що угода охоплює запаси та родовища різних корисних копалин, включаючи газ, алюміній, сурму, миш'як, барит, берилій, вісмут, церій, цезій, хром, кобальт, мідь та інші (загалом 57 мінералів).
Найважливіше те, що Україна зберігає право власності на всі родовища. Зі США створено спільний фонд для фінансування видобутку цих природних ресурсів. Україна вноситиме половину всіх доходів від нових ліцензій та роялті до цього фонду, який також підтримуватиметься США. Крім того, якщо США нададуть Україні військову допомогу, її внесок до фонду збільшиться на суму цієї допомоги.
Цей фонд займатиметься інвестиційними проектами, а прибуток буде розподілятися зі Сполученими Штатами (хоча й не одразу). Багато деталей все ще потребують подальшого узгодження. Протягом перших 10 років прибуток не розподілятиметься, а повністю реінвестуватиметься в українську економіку. Після цього періоду прибуток може бути розподілений між партнерами. Управління фондом здійснюватиметься на паритетній основі між Україною та Сполученими Штатами, при цьому США сприятимуть залученню додаткових інвестицій та технологій в українську економіку.
«Це рішення знаменує собою новий етап у нашій співпраці зі США. Ми отримуємо не лише інвестиції, а й стратегічного партнера, який прагне співпрацювати з нами в галузі економічного зростання та інновацій. Підписання цієї угоди є кульмінацією широких переговорів. Я висловлюю свою вдячність переговорним командам за їхній професіоналізм та відданість. Завдяки скоординованим зусиллям обох команд ми розробили взаємовигідну угоду для обох країн. Угоду, в якій США висловлюють своє бажання зробити свій внесок у досягнення довготривалого миру в Україні та визнають роль України у світовій безпеці», – заявила Перший віце-прем’єр-міністр та Міністр економіки Юлія Свириденко.
Документ не містить конкретних військових гарантій для України, всупереч попереднім проханням президента Володимира Зеленського. Однак Україна не визнала жодної ймовірної заборгованості перед Сполученими Штатами за отриману допомогу та не погодилася розподіляти прибутки від вже діючих проектів до новоствореного фонду (такі положення були включені до попереднього проєкту угоди).
Крім того, умова про те, що дохід з Фонду не буде вилучено протягом десяти років, має бути задокументована у додатковому документі, оскільки це не зазначено в чинній угоді.
Існуючі проекти та раніше видані ліцензії залишаться незмінними під цією угодою, і таких проектів вже реалізується безліч.
Аналітики науково-дослідного центру YouControl визначили, що 2268 компаній та 78 фізичних осіб наразі мають права на користування надрами в Україні. Ці структури належать громадянам 51 країни. «Загалом 2268 компаній та 78 фізичних осіб мають 3482 дійсні спеціальні дозволи на розробку українських надр. Хоча більшість компаній з такими дозволами мають один дійсний дозвіл, деякі компанії мають кілька дозволів, які налічують сотні або десятки», – зазначили в YouControl.
Наприклад, ВАТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» має спеціальний дозвіл на видобуток п’яти з 50 критично важливих мінеральних ресурсів. Державний пакет акцій був проданий на аукціоні в жовтні 2024 року ТОВ «Цемін Україна», що належить корпоративній групі, очолюваній Насібом Хасановим.
«Серед основних гравців у приватному секторі – SKM, Smart Holding, Zakhodnadraservice, Istvan та ATB. Крім того, структура власності 351 компанії відображає іноземні інвестиції з 51 країни, серед яких найбільш помітними є Кіпр, Нідерланди, Швейцарія та Велика Британія», – йдеться у розслідуванні.
Тисячі компаній, зокрема тих, що належать іноземцям, вже отримали права на користування українськими надрами законним шляхом. Умови угоди не застосовуватимуться до цих суб'єктів господарювання. Більше того, приватна компанія не може розробляти нові родовища без попередніх консультацій.