Чи залишиться Україна без ліків від ВІЛ через скорочення USAID: відповідь міністра

В Україні лікування ВІЛ/СНІДу залишається безкоштовним, навіть попри триваючу війну, а фінансування в основному залежить від міжнародної підтримки, зокрема від Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.

Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко

Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко

Нещодавно з’явилися повідомлення про те, що деякі країни, включаючи Україну, можуть відчувати дефіцит або навіть повну відсутність ліків від ВІЛ через зменшення підтримки USAID. Крім того, генеральний директор ВООЗ зазначив, що «зрив програм з ВІЛ може повернути назад 20 років прогресу». Проте наразі загрози відсутності чи дефіциту таких ліків в Україні немає. Цю інформацію 20 березня в заяві РБК-Україна підтвердив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

Чи буде припинено фінансування ліків від ВІЛ?

Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) відіграло важливу роль у фінансуванні ініціатив з ВІЛ/СНІДу в Україні.

«Дійсно, ліки для лікування ВІЛ-інфекції ми закуповували через програми USAID. Під час воєнного стану ми зверталися до певних донорів, щоб вони заповнили дефіцит конкретних ліків, які ми зазвичай купуємо з державного бюджету», – пояснив Віктор Ляшко.

Він зазначив, що USAID і фонди, які постачають вакцини в Україну, позитивно відреагували на це звернення, тим самим зменшивши певний тиск на державний бюджет.

«Коли поширювалася новина про те, що USAID припиняє фінансування, ми підкреслили, що у нас є критично важливий проект, і запитали, чи справді фінансування буде припинено. Буквально через тиждень ми отримали підтвердження, що фінансування наших двох найважливіших ліків було відновлено», – додав він.

Щодо інших ліків МОЗ очікує відповіді протягом тижня, паралельно вирішуючи це питання через держбюджет.

“Кризи немає, ліки є. У нас є ще тиждень, і якщо повністю припиниться фінансування, ми будемо шукати альтернативи з різних джерел”, – заявив міністр.

Фінансування лікування ВІЛ-інфекції в Україні під час війни

Лікування ВІЛ/СНІДу в Україні залишається безкоштовним навіть під час конфлікту. Фінансування цього лікування значною мірою залежить від міжнародної допомоги, зокрема від Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією. PEPFAR (Надзвичайний план президента США щодо допомоги хворим на ВІЛ/СНІД), USAID та UNAIDS також відіграли вирішальну роль у підтримці цих ініціатив.

Крім того, під час війни ліки від ВІЛ закуповуються за рахунок державного бюджету. Однак значна частина фінансування продовжує надходити від донорів. Так, з 2024 по 2026 рік Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією виділив понад 165 мільйонів доларів США безповоротної допомоги на програми з ВІЛ та туберкульозу в Україні.

Як повідомляв Інформатор, адміністрація президента США Дональда Трампа припинила фінансування міжнародної допомоги через агентство USAID незабаром після вступу на посаду. Всесвітня організація охорони здоров’я зазначила, що призупинення іноземної допомоги США під час адміністрації Трампа призвело до серйозних перебоїв у постачанні ліків від ВІЛ у восьми країнах, включаючи Україну, що призвело до прогнозу мільйонів нових випадків інфікування.

ВІЛ/СНІД в Україні

За даними МОЗ, у лютому 2025 року в Україні офіційно зафіксовано 646 нових випадків ВІЛ-інфекції. Крім того, у 201 людини вперше виявлено СНІД, 62 людини померли.

Станом на кінець минулого року під медичним наглядом в Україні перебувало 147 599 ВІЛ-інфікованих. Відзначено, що більшість випадків передачі ВІЛ відбувається статевим шляхом (80,3%).

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *