Мінімальна заробітна плата являє собою встановлену законом найнижчу винагороду за роботу, яку виконує працівник на місячній (або погодинній) основі.
Юридичні експерти про мінімальну заробітну плату в Україні
З 1 січня 2025 року мінімальна заробітна плата в Україні встановлена на рівні 8 тисяч гривень на місяць і 48 гривень на годину. Це збігається зі ставкою, встановленою з 1 квітня 2024 року, що свідчить про те, що підвищення мінімальної заробітної плати цього року не передбачається. Про це «Інформатору» поділилася адвокат юридичної компанії Winner Partners Анастасія Руденко.
Керуючий партнер юридичної фірми EvrikaLaw, голова комітету Національної асоціації юристів з інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков нагадав, що відповідно до статті 3 Закону України «Про оплату праці» мінімальна заробітна плата – це законодавчо встановлений найнижчий розмір винагороди за виконану працівником місячну (годинну) норму праці. Ця компенсація визначається як у місячних, так і в погодинних цифрах. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності та господарювання, а також для осіб, які наймають працю за будь-якою системою оплати праці.
“Розмір мінімальної заробітної плати на поточний рік встановлюється Законом України про Державний бюджет. Отже, відповідно до статті 8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік” з 1 січня 2025 року мінімальна заробітна плата встановлюється у такому розмірі: 8000 гривень місячна та 48 гривень погодинна. Аналогічний розмір мінімальної заробітної плати встановлено з 1 квітня Таким чином, можна зробити висновок, що розмір мінімальної заробітної плати на 2025 рік залишиться незмінним», – зазначив Шабельников.
На що впливає мінімальна зарплата?
- Розрахунок податків та соціальних внесків: на базові ставки єдиного соціального внеску (ЄСВ) та ПДФО впливає розмір мінімальної заробітної плати.
- Соціальні виплати: різні форми державної допомоги та компенсації розраховуються виходячи з мінімальної заробітної плати.
- Штрафи та адміністративні стягнення: окремі штрафи розраховуються у відсотках від мінімальної заробітної плати.
Мінсоцполітики щодо підвищення майбутніх пенсій для нинішніх працівників
Мінсоцполітики дало рекомендації, як нинішнім працівникам підвищити майбутню пенсію. Ось кілька рекомендацій:
- Працюйте офіційно – ті, хто офіційно працевлаштовані, вносять внески, набувають досвіду, накопичують пенсійні права, забезпечують собі пенсію.
- Продовжуйте професійний розвиток і проходьте курси підвищення кваліфікації (або перепідготовку, якщо необхідно) – це може прискорити ваш професійний і кар'єрний ріст, призвести до збільшення особистих доходів.
- Збільште свій страховий стаж – додаткові 5 років стажу можуть дати надбавку до пенсії до 30%.
- Здійснюйте добровільні страхові внески – розмір цих внесків ви можете встановлювати виходячи з вашого матеріального становища.
“Розмір вашої пенсії безпосередньо залежить від розміру єдиного внеску, який щомісяця сплачується із заробітної плати. Чим більший внесок і чим довше ви його сплачуєте, тим вищою буде ваша пенсія після досягнення пенсійного віку”, – підкреслили в Мінсоцполітики.