Обшуки в Укренерго: що саме Офіс генпрокурора шукав у держкомпанії

Представники Офісу генерального прокурора під час обшуків 20 вересня вилучили з архівів “Укренерго” тисячі сторінок тендерної документації та договорів із десятком компаній за 2019–2023 роки. Правоохоронці, ймовірно, спираються на аудит Державної аудиторської служби, який нарахував порушень на 68 мільярда гривень. Це майже 80% від річного доходу держкомпанії.

Як повідомляє Forbes Ukraine, обшук дозволено ухвалою Печерського суду. Керівництво “Укренерго” можуть підозрювати за статтею 364 Кримінального кодексу України, або за статтею 191. Нібито співробітники компанії укладали договори, які завдали збитків державі.

Перша стаття передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 6 років зі штрафом. Друга – позбавлення волі на строк від 7 до 12 років із конфіскацією майна. При цьому в ухвалі суду не вказується, на яку суму завдали збитків. 

Коментуючи обшуки, у пресслужбі “Укренерго” повідомили, що вони добровільно надали б слідчим всі необхідні документи без проведення обшуку. Але такого звернення до компанії від правоохоронців не надходило. З переліку документів, які зацікавили правоохоронців, деякі контракти були предметом перевірки Державної аудиторської служби.

Державний аудит “Укренерго” завершився в березні 2023 року. Цього ж місяця прокуратура відкрила кримінальне провадження.

Які претензії Держаудитслужби до “Укренерго” та до чого тут очільник Міненерго Галущенко

За 2018–2022 роки Держаудитслужба нарахувала 68 мільярда гривень претензій до “Укренерго”. Про це свідчить вижимка зі звіту. Пʼять найбільших претензій:

  • 36 мільярда гривень – претензії до формулювань у фінзвітності, які були виправлені та пізніше зняті;
  • 11,7 мільярда гривень – несвоєчасне підписання актів із “Гарпоком”;
  • 10,2 мільярда гривень – ймовірність незатвердження НКРЕКП тарифу “Укренерго” на 2023 рік, що може призвести до недоотримання доходів;
  • 3,3 мільярда гривень – дебіторська заборгованість енергоринку перед “Укренерго”;
  • 0,66 мільярда гривень – незастосування вітчизняних ДСТУ до міжнародних контрагентів (ЄБРР, Світовий банк, ЄІБ).

“Укренерго” оскаржує результати аудиту в суді, оскільки вважає їх упередженими та непрофесійними, а деякі прямо суперечать законодавству. У керівника “Укренерго” Володимира Кудрицького, який очолив компанію у 2020 році, затяжний конфлікт із нинішнім міністром енергетики України Германом Галущенком. Останній уже намагався посунути Кудрицького з посади. Так у листопаді-грудні 2021 року, коли закінчились повноваження наглядової ради “Укренерго”, а нову ще не призначили, Міненерго видало наказ про заміну пʼяти із семи членів правління “Укренерго”, повідомляло видання LIGA.net. Після розголосу наказ так і не реалізували.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

  • Офіс Генпрокурора прийшов з обшуками в "Укренерго": що відбувається
  • Очільник Укренерго розповів, кому та за яких умов відключатимуть електроенергію з жовтня
  • 50 тисяч гривень щомісяця за користування приміщенням: помічник ректора Кропивницького ВНЗ попався на корупції
  • Чи потрібні Україні вибори під час війни і навіщо: думка політтехнолога

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *