Дійсним критерієм ідентифікації фізичної особи як резидента є самостійне декларування основного місця проживання в межах України в порядку, визначеному Податковим кодексом України, або реєстрація як самозайнятої особи.
Платник податків. Фото: Getty Images
Платник податків (юридична особа, приватний підприємець або фізична особа) має можливість вимагати довідку, яка підтверджує його статус податкового резидента України, щоб запобігти подвійному оподаткуванню відповідно до положень міжнародних договорів. Податкова служба дає рекомендації, як діяти.
Платник податків може отримати довідку про підтвердження статусу податкового резидента України одним із таких способів:
- засобами електронного зв’язку в електронному форматі за допомогою функції «Листування з ДПС» у приватному розділі Електронного кабінету;
- відправивши запит із повідомленням про вручення та описом вкладення.
Довідка або мотивована відмова у її видачі видається керівником контролюючого органу протягом десяти календарних днів з дня надходження заяви. Довідка надається в паперовій або електронній формі, як зазначено в заяві. Електронне свідоцтво платник податків отримає у закритому розділі Електронного кабінету. Положення, що регулюють підтвердження статусу податкового резидента з метою уникнення подвійного оподаткування згідно з міжнародними угодами, не визначають термін дії такого сертифіката.
Кому потрібна допомога?
Відповідно до пп.14.1.213 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України до резидентів належать:
- юридичні особи та їх підрозділи, які створені та діють відповідно до законодавства України як на території України, так і за її межами;
- дипломатичні представництва, консульські установи та інші офіційні представництва України за кордоном, які користуються дипломатичними привілеями та імунітетом;
- фізичні особи – резиденти, які мають місце проживання в Україні.
Фізична особа, яка проживає в іноземній державі, вважається резидентом, якщо вона має постійне місце проживання в Україні; якщо вони також мають постійне місце проживання в іншому місці, вони вважаються резидентами, якщо їхні особисті чи економічні зв’язки (центр життєвих інтересів) є міцнішими в Україні. Якщо центр життєвих інтересів не може бути визначений або якщо особа не має постійного місця проживання в будь-якій державі, вона вважається резидентом, якщо вона перебуває в Україні протягом мінімум 183 днів (включаючи прибуття та від’їзд) протягом податкового року.
Достатньою (але не виключною) умовою для визначення центру життєвих інтересів фізичної особи є постійне місце проживання членів її сім’ї або реєстрація їх як суб’єкта підприємницької діяльності. У разі неможливості встановлення статусу резидента фізичної особи на підставі попередніх положень пункту «в» пункту 14.1.213 пункту 14.1 статті 14 ПК України резидентом вважається фізична особа, яка є громадянином України.
У разі, якщо фізична особа, яка є громадянином України, всупереч закону має також громадянство іншої держави, з метою оподаткування така особа буде вважатися громадянином України без права на залік податків, сплачених за кордоном, як це передбачено Податковим кодексом України або положеннями міжнародних договорів за участю України.
Дійсним критерієм ідентифікації фізичної особи як резидента є самостійне декларування основного місця проживання в межах України в порядку, визначеному Податковим кодексом України, або реєстрація як самозайнятої особи.
Кому можуть відмовити у видачі сертифіката?
Причини відмови у видачі Сертифікату можуть бути:
- відсутність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань відомостей про реєстрацію юридичних осіб або фізичних осіб – підприємців;
- відсутність реєстраційних даних у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків для фізичних осіб;
- розбіжності між інформацією, наведеною у Заяві, зокрема реєстраційними даними юридичної або фізичної особи, даними, наявними в інформаційних системах контролюючого органу;
- подання документів неуповноваженою особою;
- іноземна компанія з фактичним управлінням, розташована на території України, не набула або відмовилася від статусу податкового резидента України відповідно до підпункту 133.1.5 пункту 133.1 статті 133 Податкового кодексу України.