США пропонують уряду України підняти тарифи ЖКХ чи позбутися монополій: оцінка експерта

25 вересня 2023 року на сайті посольства США в Україні з’явилась «Заява щодо запропонованого переліку пріоритетних реформ». Цей документ активно обговорювався в суспільстві. Журналісти, експерти та високопосадовці заговорили про “непопулярні реформи”, зокрема, про підвищення тарифів на послуги ЖКГ. Мовляв, без цього Україна ризикує втратити підтримку західних союзників. Щоправда, якщо уважно читати документ, там можна побачити геть інше. 

25 вересня 2023 року на сайті посольства США в Україні з’явилась «Заява щодо запропонованого переліку пріоритетних реформ». В ній окрім звичайних для американців добрих слів у наш бік та підтвердження майбутньої підтримки та інвестицій сказано:

«У рамках діалогу, що триває з Україною та сторонами, зацікавленими у майбутньому успіху України, Сполучені Штати надали запропонований перелік пріоритетних реформ для обговорення та зворотного зв’язку на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України у Брюсселі. Цей перелік був наданий як основа для консультацій з урядом України та ключовими партнерами в рамках нашої незмінної підтримки України та її зусиль з інтеграції в Європу – мети, яку Сполучені Штати рішуче підтримують. Метою цих зусиль є визначення пріоритетів і консолідація кроків з реформування разом з Україною і ключовими зацікавленими сторонами». 

До цієї заяви йде власне кажучи сам Пакет реформ. З повним текстом можна ознайомитись на Українській правді. Документ насправді дуже позитивний та оптимістичний. Він не про тарифи. Він про приведення державної системи у відповідність до сучасних вимог. Це включає: 

 • зміни у судовій системі,
 • посилення антикорупційних установ,
 • підвищення прозорості роботи державних органів,
 • впровадження різних регламентів та програм,
 • реформування міністерств та державних підприємств,
 • впровадження атестації компетенцій держслужбовців.

Радує те, що з нього ми бачимо, що американці уважно стежать за станом державного управління в Україні та добре розуміють нюанси та поточні проблеми. Як бачимо, документ досить нудний та нецікавий нікому, окрім тих, кому з цим працювати. Але наші чиновники та привладні експерти змогли зробити цей документ цікавим для абсолютної більшості населення України, тому що вони побачили там «вимогу підняти тарифи до європейського рівня». І поспішили зробити відповідні заяви. Наведемо приклад таких «висновків»:

 • Тарифи зростуть. Притому в короткостроковій перспективі.
 • Строк реалізації задач американців по тарифам — 12 місяців.
 • Зростання тарифів на електроенергію буде до 5-6 грн до кінця 2024 року.
 • Тарифи на газ зростуть до рівня 11-15 грн.
 • Тарифи на тепло та гарячу зростуть на 30-50%.

А міністерка соцполітики Оксана Жолнович в ефірі телемарафону навіть заявила, що підйом тарифів не проблема, адже є цифрова система субсидій. Але про це трохи пізніше. Спершу слід зазначити, що підйом тарифів – улюблена тема для багатьох урядовців, вони постійно підіймають обговорення цієї теми з періодичністю, якій можна позаздрити. Навіщо? Я б в них спитав. 

Ще пригадаєм, що ми так і не побачили якогось обґрунтування чи розрахунку для рішення про підйом тарифів на електроенергію цим літом. Враховуючи усе це, в людей виникають закономірні питання, наскільки це є обґрунтованим, чи реально міститься така вимога у тексті документу і чого насправді хочуть американці. Давайте з цим розберемось більш детально. У тексті документу є три пункти, які прямо чи непрямо стосуються питання енергетики:

 • Імплементація регламенту REMIT. Це порядок цивілізованої організації роботи оптового ринку енергетичних продуктів. Це не про тарифи.
 • Вимога змінити управління Наглядовими Радами енергетичних підприємств та активів. Якщо не брати передачу у власність Міністерства енергетики ОГТСУ (невже зникне нарешті «вартість транспортування» до речі?), але це також не те.
 • Ну і нарешті. Пріоритет 3-6 місяців – впровадити програму лібералізації тарифів на природний газ та електроенергію.

Поговоримо про цей, третій пункт. По-перше, це не жорстка пропозиція, яка «зумовлює фінансову допомогу країні», а «документ для обговорення у рамках діалогу на Багатосторонній координаційній платформі». Тобто можна обговорювати. І питання, чому б чиновникам та представникам, які будуть це обговорювати з нашого боку не згадати, хто і для чого їх призначив і чиї інтереси вони мають захищати (підказуємо – народу України).

По-друге, термін 3-6 місяців не на повне рішення, а на впровадження певного плану дій. Який може містити абсолютно різні терміни, відповідні становищу країни та населенні. І на мій погляд ці терміни не мають бути дикими та неадекватними. Тобто неадекватним буде вимагати сплачувати європейські ціни при тому рівні доходів населення, що ми маємо.

По-третє, у Європі немає тарифу 5-6 грн. за кВт*год, там трохи менше. І до речі, хтось бачив порівняння собівартості електроенергії у Європі та в Україні? Якщо це питання буде обговорюватись, народ має це побачити, щоб не вийшло так, що певні особи матимуть надприбутки за рахунок здирання неадекватних сум з населення, маючи при цьому набагато меншу собівартість.

Четверте, останнє і головне. Лібералізація тарифів – це не підйом тарифів. Це організація ринку таким чином, що є багато конкуруючих постачальників, а отже і можливість формування ринкової ціни. Тобто має бути біржа та торги. Для цього оновлений за цим пакетом реформ Антимонопольний комітет має провести так званий «анбандлінг» та банально розділити монополістів на різні компанії, щоб конкуренція була реальною. І ще ніхто не заважає державі квотувати експорт, щоб для виробників енергії не було можливості «випадати з ринку» з метою реалізації обсягів у Європу за вищою ціною. При прозорій організації та вмілому некорупційному регулюванні ринку тарифи мають не збільшитись, а зменшитись.

Який же висновок ми зробимо з усього цього? Якщо в нас чомусь найближчим часом станеться суттєве збільшення тарифів, це буде виключно на совісті тих посадових осіб, які забули про свої конституційні обов’язки та прикриваються зручними документами, які буцімто містять такі вимоги партнерів, але які просто ніхто не читав. Окрім нас із вами.

Експерт з інвестицій та фінансових ринків
Андрій Богатирьов

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

 • Політолог озвучив три сценарії проведення президентських виборів в Україні
 • Чи подорожчає пальне через повернення відключень світла – думка експерта
 • Перед націоналізацією: що відбудеться з Київстаром найближчим часом
 • Від $60 до $100 мільярдів: У США розглянуть річний пакет допомоги для України

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *