Що таке ХДФ, як випускають такі панелі та де їх застосовують
ХДФ – це будівельний матеріал з деревною основою. Його головна відмінність від усіх інших подібних виробів у високій щільності. Завдяки цьому плити ХДФ можна використовувати там, де необхідно нести навантаження або потрібна підвищена стійкість до зовнішніх умов. Розповідаємо, що таке ХДФ, як випускають такі панелі та де їх застосовують.
- Що це
- Розміри
- Застосування
- Чим різати
Що таке ХДФ
ХДФ – це деревноволокниста плита високої щільності. Назва матеріалу – повна калька з англійського HDF (High Density Fiberboard). У російських ГОСТ ХДФ відносять до класу ДВП сухого методу виробництва [1]. У ньому прописані основні характеристики і види таких плит.
Випускають ХДФ найчастіше як листів. Їх розмір та товщину також визначає стандарт, але можливі відступи. За ступенем обробки панелі ХДФ бувають у вигляді чорнових листів або з декоративним оздобленням – з одного або двох боків.
На відміну від інших матеріалів ХДФ має ряд переваг. Перше – це міцність. Плити ХДФ виготовлені так, що навіть незважаючи на невелику товщину, вони забезпечать високу стійкість і можуть витримувати навантаження. Наприклад, щоденну ходьбу ламінатом, в якому несучий шар роблять саме з ХДФ. До переваг ХДФ також належать порівняно доступна ціна, певний ступінь вологостійкості та зручність обігу. Плити можна різати електролобзиком, а при необхідності їх ґрунтують та фарбують.
З чого зроблено ХДФ-панелі
ХДФ роблять із пресованих під сильним тиском і за високої температури деревних волокон. Вихідною сировиною можуть бути відходи деревообробних виробництв, так звана технологічна тріска. Її джерелом служать як хвойні, і листяні породи. Під час виробництва також допускаються комбінації двох видів. Покроково процес випуску плит ХДФ виглядає так [2]:
- Підготовка волокон. Початкову сировину промивають від домішок, а потім механічно подрібнюють до однорідної фракції;
- Виноградів. Потім ці деревні волокна сушаться до вологості, зазвичай близько 2-8%;
- Просочення смолами. Потім цю масу змішують зі спеціальними сполучними речовинами – синтетичними смолами, воском;
- Формування мату. Отриману суміш укочують у мати, які пропускають через валики преса. Важливими умовами на цьому етапі є тиск і гаряча пара. Останній допомагає смолам затвердіти;
- Охолодження та нарізка. Після заготівлю панелей ХДФ охолоджують. А потім мати нарізають за заданими розмірами, фасують і відправляють далі з виробництва.
Чим ХДФ відрізняється від ДВП
ХДФ – це різновид ДВП. Останній термін ширший і включає різні види деревоволокнистих виробів. Іншими словами, ХДФ і ДВП, по суті, одне й те саме. Різниця в тому, що ХДФ має свої власні параметри. Основний – підвищена щільність.
Чим ХДФ відрізняється від МДФ
МДФ – це деревноволокниста плита середньої щільності. За аналогією з ХДФ її назва повністю скопійована з англомовної термінології: MDF (Medium Density Fibreboard). МДФ також виробляють сухим способом, але щільність матеріалу менша, ніж у ХДФ. У середньому від 650 до 850 кг/ м3 . Тоді як ХДФ цей показник досягає 1100 кг/м 3 [1].
Розміри листа ХДФ
Допустимі розміри плит ХДФ прописані в ГОСТі. Два основних – довжина та ширина. Стандарт вказує на максимальні та мінімальні значення для кожної:
- довжина: від 610 мм до 6000 мм;
- ширина: від 1220 мм до 3000 мм.
Найбільш ходові габарити, які частіше можна зустріти в будівельних магазинах, це 700 ×1035 мм, 2440×2070 мм, 2800×2070 мм або 2440×1830 мм.
Товщина ХДФ
Товщина ХДФ визначає міцність виробу, а також сферу, де планують застосувати плиту. Мінімальні параметри прописані у ГОСТі – це 1,8 мм. Далі йдуть такі показники товщини ХДФ:
- 2,4 мм;
- 3 мм;
- 4,5 мм;
- 6мм.
Щільність ХДФ
Щільність ХДФ це те, що відрізняє її від МДФ та інших деревноволокнистих плит. У ХДФ цей показник один із найвищих. Багато в чому через це плити ХДФ важчі: деревні волокна в її основі дрібніші та упаковані щільніше. Діапазон щільності ХДФ, визначений ГОСТом, становить від 830 до 1100 кг/м 3 [1]. За цим показником виділяють кілька видів плит ХДФ:
- ХДФ В – не несуть навантаження;
- ХДФ НС – несучі навантаження в сухих приміщеннях;
- ХДФ НВ – несучі навантаження у вологих умовах.
Щільність ХДФ, сфери застосування та характеристики
Щільність (кг/м³) | Характеристики | Застосування |
---|---|---|
800-900 | міцність, жорсткість, хороша фіксація шурупів, чіткість кромок, помірна вологостійкість | меблі, шафи, двері, оздоблення, внутрішнє застосування |
1100 і більше | жорсткість, стійкість, висока фіксація шурупів, чіткість кромок, висока вологостійкість, гладкість, придатна для фарбування | високоякісні меблі, шафи, музичні інструменти, акустичні системи |
Джерело: [3]
Застосування ХДФ
ХДФ використовують у виробництві високоякісних меблів, шаф та підлогових покриттів. Плити високої щільності також підходять для покрівельних робіт, вистилання підлогових покриттів та облицювання стін. Незважаючи на високі показники міцності та стійкості, ХДФ боїться вологи. Використовувати панелі для зовнішніх робіт не можна, а у вологих приміщеннях краще захистити поверхню фарбою або спеціальними просоченнями. Сфери застосування ХДФ:
- Меблеве виробництво: виготовлення елементів меблів, що несуть стіни в шафах та комодах, стільців та каркасів ліжок, кухонних гарнітурів;
- Будівельні роботи: в дерев'яному будівництві як елементи перекриттів, облицювання. Плити ХДФ також підходять для зведення перегородок або чорнової підлоги;
- Декоративне оздоблення: плити ХДФ використовують як основу при виробництві ламінату, з них також роблять молдинги та інші внутрішні оздоблювальні елементи;
- Товарна сфера: виготовлення упаковки, тари, контейнерів, систем зберігання, включаючи стелажі та полиці;
- Інші області: як облицювання внутрішніх стін кузовів автофургонів, залізничних складів, автобусів та тролейбусів.
Чим різати ХДФ
Перед тим як самостійно різати плиту ХДФ, подбайте про безпеку. Захистіть насамперед спеціальною маскою органи дихання та окулярами ока. Врахуйте, що під час розпилу полетить багато дрібного деревного пилу. Заздалегідь підготуйте місце, де ви працюватимете. Краще розмістити лист на рівній поверхні та по можливості зафіксувати його. Чим можна різати ХДФ?
- електролобзиком. Дозволяє зробити як рівні, так і криволінійні різи. Підбирайте леза залежно від товщини листа;
- циркулярною пилкою. Забезпечує точніший різ, що призводить до меншої освіти сколів. Нею особливо зручно працювати на аркушах великого формату або коли потрібно зробити багато розпилів;
- ручної пилки. Підійде для невеликих різів, але вона може залишити нерівні та шорсткі краї зі сколами.
Sourse: realty.rbc.ru