Київський ріелтор Ірина Луханіна зазначила, що в разі завершення конфлікту вартість нерухомості в столиці може зрости на 30%. Також фахівець прогнозує зростання цін на нерухомість у Дніпрі та Запоріжжі, а в західних регіонах – зниження.
Таку інформацію надає Міністерство фінансів. Екс-керівник Асоціації фахівців з нерухомості України Юрій Піта стверджує, що попит на нерухомість вже різко зріс. «Значно зріс обсяг звернень щодо обшуків квартир, переглядів, угод», — зауважує він.
Ріелтори, опитані для статті, оцінюють, що попит зріс щонайменше на 10-15%, а деякі сегменти (як-от доступне житло) зазнають ще більшого зростання. Харківський ріелтор Мілана зазначає, що в її районі, де останнім часом ринок нерухомості був майже застійним, а ціни впали до дна (однокімнатну квартиру можна було купити за $7 тис.), ситуація покращується. Покупці, які очікували подальшого падіння цін, вирішили продовжити покупки, що призвело до відновлення переглядів і активності.
В Одесі місцеві ріелтори повідомляють, що попит настільки великий, що багато квартир уже «продано». Одеський ріелтор Наталія Стоянова зазначає, що шукає для своїх клієнтів квартири з видом на море, але варіантів обмаль: із 20 виставлених на продаж об’єктів лише 5 доступні для перегляду.
Кілька факторів сприяють цьому сплеску активності.
По-перше, на ринок «виплеснувся» відкладений попит, який виник через бездіяльність реєстрів Мін’юсту після серйозної кібератаки. По-друге, є повідомлення про можливість швидкого завершення війни. “Скажімо, після встановлення миру в Києві ціни на житло можуть зрости до 30%. Очевидно, що цей процес займе деякий час, але зростання цін неминуче. Зростуть ціни і в Дніпрі, який зміцнить свої позиції як головного бізнес-хабу в країні, і в Запоріжжі, яке може отримати статус “прикордонного міста”. Паралельно зросте “мильна бульбашка” на ринках західних регіонів. поступово «здуваються», і ціни там можуть знизитися на 20-25%», – підсумовує ріелтор Ірина Луханіна.
«Розміри шкоди житловому фонду по країні просто вражають. Зрозуміло, що після війни буде дефіцит, і ціни почнуть рости. Тому багато хто вважає, що купувати зараз, за найнижчими цінами, вигідно», – додав Юрій Піта.