Як зараз виглядають ціни на оренду житла в столиці

В Україні значно подорожчала оренда житла. Лідером зі зростання цін стала Закарпатська область, а столиця опинилася всього на четвертому місці (дані Держстату відрізняються від даних порталів нерухомості).

0792_97405a8a9f65f0fc972d9b9e09be15da_orig.jpg (41.69 Kb)

Рієлтори кажуть: у столиці попит вже відновився до рівня, який був до повномасштабної війни. Активно також працюють і шахрайські схеми. Про те, як перераховують вартість оренди і що треба дізнатись перед угодою, читайте у матеріалі OBOZ.UA.

Що відбувається із цінами на оренду

Оренда квартир значно подорожчала майже по всій країні. Наприклад, у січні 2023-го вартість оренди однокімнатної квартири у столиці становила 8 тис. грн на місяць. При цьому в середньому в оголошеннях вартість житла становила 10 тис. грн (фактично житло коштувало менше, ніж середня вартість з оголошення). За рік, у січні 2024-го, житло подорожчало на 4 тис. грн. Середня вартість оренди, за даними ЛУН, склала вже 12 тис. грн. А в оголошеннях вказували в середньому 12,5 тис. грн.

Скорочення різниці між фактичною вартістю і вартістю, яку зазначають в оголошеннях, підтверджує зростання попиту. Зараз, за оцінками місцевої влади, населення столиці вже досягло масштабів, які були до початку повномасштабної війни.

Варто додати, що вартість залежить від багатьох факторів:

район;
наближеність до станції метро;
стан квартири (ремонт);
поверх;
стан навколишньої інфраструктури та місць загального користування (від майданчиків до школи та дитячого садочка);
побажання до орендарів (вартість оренди може бути більшою, якщо в орендарів є маленька дитина або домашні тварини).
Вартість житла також кардинально відрізняється залежно від району. Наприклад, згідно з даними великого порталу нерухомості, у Деснянському районі однокімнатну квартиру можна орендувати за 7 тис. грн, у Святошинському – за 9 тис. А в найдорожчому, Печерському районі, середня вартість житла досягла 26,8 тис. грн. Варто також зазначити, що статистика частково спотворена різницею між дорогими квартирами в елітних ЖК і “одиничками” в хрущовках.

Наприклад, найдешевша квартира площею 52 кв. м у Печерському районі коштує 14 тис. грн на місяць. Це житло у 16-поверховому будинку на вул. Велика Васильківська. Це квартира у центрі (три хвилини пішки до метро “Олімпійська”), проте здають її без ремонту, нових меблів та техніки. Єдина перевага – місце розташування.

Квартира такою самою площею (52,5 кв. м) у Новопечерських Липках також у Печерському районі здається в оренду вже майже за 74 тис. грн. У квартирі зробили дизайнерський ремонт.

Тобто “внизу” ринку квартира у цьому районі коштує 14 тис. грн, а верхня точка – 74 тис. грн для квартири такої площі. Якби на ринку нерухомості було всього два оголошення, вийшло б, що середня вартість оренди становить 44 тис. грн. Однак ця цифра насправді не характеризувала б вартість житла ані у бюджетному, ані в елітному сегменті ринку.

Державна служба статистики підрахувала: у середньому в Україні вартість оренди нерухомості зросла за рік на 15,9%. Тоді як офіційна інфляція склала трохи більше 5%. У середньому ціна склала 6,6 тис. грн. Тут варто зазначити, що вартість оренди Державна служба статистики рахує з офіційних даних. При цьому далеко не завжди власники квартир офіційно здають нерухомість в оренду та сплачують податки. Левова частка ринку перебуває в тіні.

За темпами подорожчання на першому місці опинилась Закарпатська область. Раніше OBOZ.UA детально писав про те, як на Ужгород вплинула повномасштабна війна. Через відсутність комендантської години і порівняну ракетну безпеку ринок нерухомості значно пожвавився в цьому регіоні. Офіційна статистика показує зростання цін за рік на 46,2% до 12,7 тис. грн за однокімнатну квартиру. Львівщина опинилась на другому місці з середнім цінником у 11,9 тис. грн.

У Києві оренда за рік подорожчала на 3% до 8989 грн. Столиця опустилася на четверте місце за вартістю нерухомості, поступившись Рівненщині. Найнижчі ціни на оренду житла у прифронтовій Херсонській області – 2831 грн.

Офіційна статистика відрізняється від даних великих порталів нерухомості.

Шахраї працюють разом із чесними рієлторами: що відбувається на ринку

Ситуація на ринку нерухомості стабілізувалася, і якщо не буде кардинальних змін у війні, то, ймовірно, коливання цін буде в межах близько 10%, розповідає київський рієлтор Максим Б. За його словами, у столиці кількість угод вже фактично досягла рівня до повномасштабної війни. При цьому, як і раніше, спостерігається певна сезонність.

“Наприкінці опалювального сезону буде певне зростання цін. Також спостерігаємо традиційну ситуацію, коли нові орендарі отримують вже менш привабливі пропозиції. Тобто якщо людина живе у квартирі, то вона може платити, умовно, 7 тис. грн на місяць. А наступний орендар вже заплатить, наприклад, 8 тис. грн”, – пояснює рієлтор.

Також, як і раніше, поряд із чесними рієлторами діють шахраї. Щоб не стати жертвою обману, варто:

Перевіряти документи. На сайті Мін’юсту чи в Дії можна замовити витяг з реєстру прав на нерухоме майно. Приблизно за 40 грн ви отримаєте інформацію про те, хто володіє житлом. Договір треба підписувати із власником квартири. А якщо у квартири є кілька власників, це треба врахувати у договорі. До речі, сам договір можна підписувати без нотаріуса, а його бланк можна безкоштовно знайти в інтернеті (він типовий). У реєстрі також можна знайти й інформацію про обтяження на житло. Якщо, наприклад, квартира арештована судом через борги по іпотеці, ви також зможете це побачити.

Розмовляти із сусідами. Перед тим, як заселитись у квартиру, спитайте у своїх майбутніх сусідів: хто раніше жив у цій квартирі, чи є поряд проблемні мешканці, чи є якісь особливі проблеми у будинку.

Не платити “рієлторам” та “власникам” до заключення договору. Досі найбільш поширена схема обману: платежі до заключення договору. Якщо власник квартири просить у вас частину коштів надіслати ще до перегляду квартири, щоб “переконатись, що ви збираєтесь орендувати”, або якщо “рієлтор” просить гроші за свої послуги авансом, найімовірніше, ви маєте справу із шахраями. Платити треба тільки після того, як ви переглянули квартиру, домовились із власником, перевірили документи і підписали договір оренди.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *