Зараз на тимчасово окупованих територіях України процвітає махінація з нерухомістю. Крім того, цій ситуації сприяла окупаційна влада у прямій співпраці з російськими офіційними особами. Масштаби цих дій вражають: ми стосуємося щонайменше сотень тисяч квартир і помешкань, які належать українцям.
Детальніше про ситуацію дивіться в матеріалі.
«Інноваційна тактика» в Маріуполі
Однією з найкричущіших афер російських окупантів в окупованому Маріуполі є будівництво житла на місці пошкоджених або зруйнованих внаслідок бомбардувань будинків навесні 2022 року. Здавалося б, у ці новобудови переселятимуть місцевих жителів, які втратили домівку. Принаймні, цього можна було очікувати. Однак це не так. Реальність така, що, незважаючи на запевнення, маріупольці залишилися з порожніми руками, а квартири в будинках, зведених російськими фірмами, в іпотеці.
Помітний приклад навів Петро Андрющенко, керівник Центру дослідження окупації.
«Нахімова, 25 у Маріуполі. Будівлю урочисто здали у вересні минулого року, подію транслювали в Інтернеті, залучив навіть Путіна. Але, за моїми контактами в адміністрації, реальність так званого заселеного «будинку метелика» суттєво відрізняється від офіційного відео», — констатував колишній радник мера Маріуполя.
За «офіційним» наративом, вселили осіб, які чекають компенсаційного житла. Проте за останні п’ять місяців у структурі заселили лише чотири квартири.
“При цьому вони нібито були віднесені до пільгової черги для соціально незахищених категорій. Але фактичні пільговики про цю чергу не знали і не могли знати. Чому? Тому що такої окремої черги в окупованому Маріуполі взагалі немає”, – уточнив Андрющенко.
Таких випадків існує безліч. Росіяни рідко відновлювали пошкоджені під час військових дій об’єкти, оскільки їм це було невигідно. Найпростішим підходом було знести споруди, звести замість них хмарочоси та продати квартири.
Дивно, але це правда: ціна іпотечної квартири в Маріуполі захмарна, перевищує Київ та ряд інших європейських столиць. Так, в одному будинку в Приморському районі Маріуполя двокімнатна квартира коштує 116 тис. доларів, а трикімнатна – 175,5 тис. доларів.
Крім того, за словами Андрющенка, частину з них вже зарезервували покупці з Росії. Таке ціноутворення зрозуміло пояснює, чому маріупольцям недоступна іпотека.
Тим часом лише на окупованих територіях Донецької області до 2025 року росіяни мають на меті побудувати та «відновити» 753 тис. кв.
Чи було житло? більше не
Ще одна масштабна афера, яка процвітає на окупованій території, – оголошення українського житла «безхазяйним». Особливо агресивно в цьому питанні «влада» у Запорізькій області.
Спочатку російські окупанти заявляли, що квартири та будинки, у яких немає власників (наприклад, тих, хто виїхав на підконтрольну Україні територію), будуть використовуватися для розміщення вчителів, лікарів та інших прибулих з Росії.
“Насправді ситуація розгорталася по-іншому. Наприклад, у Мелітополі відселяли безпосередньо окупантів у формі. Причому не робили різниці, які квартири вибирали – не потрібно було фіксувати житло як безхазяйне. Цей “статус” по суті необхідний для націоналізації, тобто “законного” вилучення майна в українців”, – пояснило джерело в Мелітополі.
Він зазначив, що були непоодинокі випадки, коли бажана квартира потрапляла в цей список, хоча в ній на той момент проживали власники або орендарі.
Паралельно, близько року, загарбники змінювали правила перереєстрації житла – природно, посилюючи їх. Останньою краплею стала вимога надавати не просто копії, а оригінали документів, що підтверджують право власності, а також застереження про особисту явку власника майна.
«Під час конфлікту багато місцевих жителів втратили або знищили документи. Щодо особистої явки власника, то їхати на окуповану територію можна лише через РФ. Крім того, потрібно проходити жорстку фільтрацію в аеропорту Шереметьєво. Рівень відмов у перетині кордону загрозливо високий, що спрощує відчуження житла в українців», – поділився ріелтор і колишній житель Бердянська.
«Суперсхема» Пушиліна
Торік прокотилася інформація про масштабну схему, організовану ватажком “ДНР” Денисом Пушиліним. Абсолютно несподівано з’явилася таємна постанова №341 так званого «Державного комітету оборони ДНР» про «націоналізацію» (по суті, експропріацію) 300 тис. квартир донеччан. Ця постанова була ухвалена буквально за день до «анексії» регіону Росією. Цим маневром досвідчений шахрай Пушилін, який раніше обманював людей у фінансовій піраміді МММ, створив своєрідну «страховку». В першу чергу для себе.
Це виявили жителі «республіки», коли намагалися оформити операції з нерухомістю. Фізичним особам почали надходити відмови з Росреєстру в реєстрації квартир і будинків, так як раптом виявилося, що нерухомість під арештом.
Перереєструвати житло перешкоджали не лише незахищеним людям похилого віку без захисників, а й родичам місцевих зрадників, які приєдналися до російських окупаційних військ. Розгорівся гучний скандал, який спонукав «місцеву владу» заявити, що це було непорозуміння, заявивши, що «ми обов’язково це вирішимо». Частина мешканців подала позови, судові розгляди ще тривають.
Як видно, російські загарбники роблять все від них залежне, щоб перешкодити українцям отримати власне житло. Щоб досягти цього, вони постійно розробляють нові стратегії та схеми. Єдиний спосіб потенційно уникнути втрат – отримати російський паспорт, що, безперечно, не є варіантом для більшості українців.