Попри те, що розташована у Житомирі компанія “Ліктрави” називає себе лідером українського ринку лікарських трав, вона геть не афішує інформацію про допомогу українським військовим, їхнім родинам та переселенцям. Про це немає інформації ані у соцмережах, ані на офіційному сайті компанії. Можлива причина цьому — власники компанії, які поки що хочуть зберегти бізнес у країні-агресорі.
Детальніше про це — у матеріалі Інформатор Гроші.
Єдиною офіційною реакцією компанії за понад рік війни був пост у фейсбуці та інстаграмі. У ньому представники компанії зазначають, що у них “велика родина захисників” (чи мають вони на увазі мобілізованих співробітників підприємства?). Також вони зазначили, що “шукають”, “купують”, пересилають”. Схоже на ініціативи окремих співробітників, а не провідної української компанії.
З грудня 2011 року власником ПрАТ “Ліктрави” на 100% є німецька компанія “Martin Bauer Holding” (MB Beteiligungs GmbH). Це світовий лідер в галузі перероблення лікарської сировини. Завдяки цим інвестиціям українська компанія модернізувала своє виробництво та розширила ринки збуту. Це підтверджує система YouControl.
При цьому німецька компанія у відкриту працює у росії. Згідно з даними з офіційного сайту (http://martin-bauer.ru/), їй з 1994 року належить Красногорський завод лікарських засобів у Московській області та лабораторний центр “Фітолаб” у Красногорську.
Як зазначають представники громадської організації “Громадянське суспільство ЮА”, на сайтах української компанії “Ліктрави” та російської “Красногорсклексредства” продаються схожі товари. Це можна пояснити спільним власником. І на обох сайтах вказано логотип з посиланням на Europlant Group з холдингу “Мартін Бауер”.
І не дивно, що німецькі власники не поспішають залишати російський ринок. За даними з російських реєстрів, тільки за 2021 рік “Красногорсклексредства” заробили 2 млрд 835 млн 273 тис. рублів (або близько 40,7 млн доларів), чистий прибуток склав понад 4,7 мільйона доларів. А у піковому 2019 році підприємство взагалі отримало 3,94 млрд рублів виторгу (та понад 8,8 млн доларів чистого прибутку). За 2022 рік даних поки що немає. Очевидно, підприємство у Житомирі генерує менші доходи, ніж підмосковне. І частина зароблених у росії коштів йде на податки до російського бюджету. А з податків великих підприємств країна-агресор фінансує війну проти України.
Також важливо розуміти, що частину сировини російське підприємство закуповує в окупованому Криму у Фітосовхозі “Радуга”. За українськими реєстрами фірму перереєстрували у Херсоні, вона на 35% належить MB Beteiligungs та на 65% Сергію Прохоровичу Кутьку (який очолював підприємство з 2006 року). А за російськими реєстрами фірму перереєстрували у Криму та вона там продовжує працювати. При цьому німецькі власники, судячи з даних російського реєстру, лише через 4 роки після окупації Криму продали свою частку у фірмі, при чому вже у російській фірмі. Зараз фірма належить російському ООО “Т-Инвест”, власниками якої є росіянин Дмітрій Кругов з Санкт-Петербурга.
Мешканець Криму Сергій Кутько, якому належало підприємство і який отримав російське громадянство після окупації, теж не пересічна особистість. Він встиг побувати депутатом Автономної Республіки Крим до окупації півострова від Партії регіонів у 2010-2014 роках. Як вважається, він активно сприяв російській анексії півострова. У 2018 році проти нього в Україні було введено санкції Указом Президента за рішенням РНБО. Попри це він залишається директором і співвласником підприємств в Україні, які входять до холдингу “Мартін Бауер”. Це ТОВ “Фітосовхоз “Радуга”, ТОВ “Радуга Трейдінг”. У цих підприємствах співвласником на 35% виступає німецька компанія. І навіть якщо вони наразі не ведуть господарської діяльності, навіщо пов’язувати себе з підсанкційними особами?
Підконтрольний росіянам фітосовхоз “Райдуга” в окупованому Криму вказує серед партнерів фабрику “Красногоровсклексредства”. А ця фабрика належить німцям з компанії “Мартін Бауер”, як і житомирське підприємство “Ліктрави”. Чи це визнання компанією-власником окупації Криму? Сказати важко.
Більше того, російська фабрика німецької компанії може відправляти у Німеччину та Польщу сировину або вже готову продукцію. Так само сировина або готовий товар може бути відправлений з житомирської фабрики до росії через європейські країні. Це наше припущення. Можна подивитися митну інформацію. На графіках видно основних торгових партнерів російської фабрики у Підмосков’ї. Між російським підприємством та підприємствами у Німеччині і Польщі тих же німецьких власників проходять тонни вантажів.
Як зазначається на цьому сайті, у грудні 2022 року з Німеччини на російське підприємство відправили сировину за декларацією 10013160/231222/3624974 на загальну суму 42 мільйони 293 тисяч 601 рубль. Це близько 481 тисячі доларів (за реальним курсом). Частина з цієї суми потрапила до російського бюджету.
Як бачимо, німецькі власники житомирського підприємства “Ліктрави” з холдингу “Мартін Бауер” не засуджують війну росії проти України. Вони продовжують заробляти в обох країнах та отримувати екстраприбутки. Загалом, позиція німецької компанії не зрозуміла.
Громадська організація “Громадянське суспільство ЮА” звернулася до правоохоронців з описом ситуації, яка склалася. Можливо, німецька компанія потрапить до списку іноземних бізнесів, які “фінансують війну”, продовжуючи працювати та платити податки у країні-агресорі. Такий перелік публікує Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК).
Тимофій Нагорняк