Газпром втрачає мільярди: у російській компанії заявили про рекордний обвал видобутку газу

За перше півріччя 2023 року видобуток газу російської компанії “Газпромом” обвалився до 179,45 млрд кубометрів. Вважається, що це за останні 30 років одне з найбільших різких скорочень виробництва. Також падають й продажі газу на внутрішній ринок та за кордон. 

Про це пишуть росЗМІ з посиланням на звіт підприємства. На ситуацію могла повпливати війна рф з Україною. 

“Жодного разу за три десятиліття своєї історії найбільша газова компанія світу не скорочувала виробництво настільки стрімко”, – йдеться в повідомленні. 

На європейський ринок компанія постачала до третини видобутої сировини. Але він був втрачений через політику Кремля. За підсумками першого півріччя 2023 року, видобуток “Газпрому” склав 179,45 млрд кубометрів. Продажі газу на внутрішній ринок і за кордон виявилися ще нижчими – 166 млрд кубометрів за 6 місяців, що на 27% менше, ніж роком раніше. 

“Зниження видобутку газу пов’язане з ухваленням у низці країн політично мотивованих рішень, спрямованих на відмову від імпорту російського газу”, – пояснили в підприємстві.

Видобуток продовжує падати. Якщо порівняти обсяги за теперішній з перши півріччям 2022 року, виявиться, що обсяги впали на 25%. Ба більше, якщо порівняти з тим, що вони добували до війни, то виявиться, що падіння ще більше. У 2021 році “Газпром” змін виробити 260,8 млрд кубів газу. 

У владних кабінетах Кремля не виходить розгорнути потоки газу на схід, а також створити “газовий хаб” в Туреччині. Китай відмовляється створювати вигідні рф контракти, Туркменістан також ігнорує пропозиції путіна. У виданні підкреслюють, що росія хоча і володіє найбільшими на планеті запасами газу, які оцінюються в 67 трлн кубометрів, однак вона опинилась в такій ситуації, коли немає змоги його продати, особливо, на Захід, де більше платять. Все це сталось і через війну, і через те, що рф намагалась змушувала оплачувати інші країни за газ в рублях. Вони самі відключили труби до цих країн, які відмовились приймати ультиматум путіна. Проблема пошуку покупців зараз є основною в компанії.

Газпром банкрутує

Доходи компанії також падають. За перше півріччя 2023 року стало відомо, що чистий прибуток знизився у 8,5 раза, до 2,3 млрд доларів. Це мінімальний результат для цього періоду за три роки. На нього вплинуло зниження курсу рубля, який зараз сягає 127 рублів за 1 долар, якщо йдеться про угоди між компаніями. І хоча зараз “Газпром” вийшов у невеликий плюс за чистим прибутком, але вільний грошовий потік пішов у глибокий мінус (-4 млрд доларів). Борг перевищив 47,1 млрд, а чистий борг підскочив до 42 млрд доларів. Компанія є збитковою. Операційного грошового потоку, як і раніше, недостатньо для фінансування інвестиційної програми. 

Зниження експорту в Європу лише частково компенсувало збільшення постачання до Китаю. Туркменістан, зі свого боку, відмовився качати російський газ до Китаю. В МЗС країни відмовились розглядати “газовий союз” з рф. Там виступають проти будь-яких угод з путіним. На Індійський ринок росіянам також важко постачати газ, адже через дедоларизацію та переходу на торгівлю в національних валютах у рф, за оцінками експертів, до кінця року в експортерів збережеться 50 млрд дол. в індійських рупіях, які неможливо конвертувати й незрозуміло як використовувати.

Ціна на російський трубопровідний газ для Китаю буде неухильно знижуватися в найближчі кілька років. Наступного року знижка для Китаю збільшиться до 46%, випливає з проєктування уряду РФ. Газ із “Сили Сибіру” коштуватиме $271,6 за тисячу кубометрів.

Також повідомлялось, що російський газовий монополіст вирішив не виплачувати фінальні дивіденди за 2022 рік. Чистий прибуток за 2022 рік знизився на 41% – до 9,7 млрд доларів з 16,4 млрд у 2021 році. Згідно з цим, компанія повинна була виплатити близько 4,8 млрд доларів дивідендів.

Щоб врятувати “Газпром”, уряд рф пішов на радикальні міри. Чиновники вирішили зібрати більше грошей з населення та закриту діру в підприємстві.  Оптові тарифи на газ для населення з липня 2024 року зростуть на 11,2%, а з липня 2025 року – ще на 8,2%. За два роки газ подорожчає для громадян на 20%, а з початку війни – на 34%: торік тарифи індексували двічі – на 3% у липні та на 8,5% у грудні. У 2023 році індексації не проводили.

Держава росія володіє 50% акцій компанії. З її доходів фінансується бюджет рф. Газпром також тримає на своєму балансі різні військові підрозділи, такі як  ПВК “Потік”, “Редут”, “Факел”, “Полум’я”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

  • FIFA та UEFA заборонили турецькому гранду укласти контракт із Газпромом
  • Під Москвою біля об'єкта "Газпрому" впав безпілотник
  • У Росії з'явиться ще одна приватна армія: що відомо про нову ПВК від "Газпрому"

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *