Як безпечно орендувати житло та уникнути при цьому стресів: поради

Експерти Юридичного довідника ВПО розповіли, як безпечно орендувати житло та уникнути при цьому матеріальних втрат та стресів.

7419_1473592928_1112.jpg (39.31 Kb)

1. Перевіряйте документи на житло

Якщо ви знайшли житло, яке вам підходить, обовʼязково перевірте документи на нього, особливо, якщо ціна оренди занизька. У цьому випадку можуть бути одразу декілька «підводних каменів»:

квартира (будинок) здається без згоди власника;
таке житло належить іншим особам;
житло знаходиться в іпотеці;
правовстановлюючі документи оформлені неналежним чином або відсутні тощо.

При цьому, документами, які підтверджують право власності на житло, можуть бути:

витяг із єдиного реєстру нерухомого майна;
свідоцтво про право власності / про право на спадщину;
договір купівлі-продажу / дарування тощо. Також орендодавець повинен предʼявити документ, що посвідчує його особу.

Зверніть увагу! З 4 грудня 2022 р. відновлено доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. За посиланням можна перевірити, хто є власником квартири та чи немає на квартирі обтяжень (вартість послуги 30 грн + банківська комісія).

2. Наполягайте на укладенні договору оренди

Відповідно до ст. 811 Цивільного кодексу України, договір найму житла укладається у письмовій формі. При цьому, закон не вимагає нотаріального посвідчення договору оренди житла, воно може здійснюватися за бажанням сторін.

Якщо житло має кілька власників — кожен співвласник особисто підписує договір оренди або видає іншому власнику нотаріальну довіреність на розпорядження спільним майном.

Якщо житло набуте в шлюбі – необхідна згода другого з подружжя на здачу його в оренду.

3. Правильно оформіть договір оренди квартири

У договорі обовʼязково має бути зазначено:

ПІБ та адреси сторін (можна вказати і паспортні дані, але це не є суворою вимогою);
об’єкт оренди (квартира, кімната, житловий будинок);
дату укладення договору та строк на який він укладається;
спосіб продовження дії договору (наприклад: договір продовжується автоматично, якщо за місяць до дати закінчення договору жодна із сторін не виявила бажання припинити договір — чи інший варіант) та його припинення;
розмір та порядок оплати: рекомендується детально прописати, яким чином відбуватиметься оплата: на банківський рахунок чи готівкою. У випадку оплати безготівково — зберігайте виписки чи квитанції, оплачуючи готівкою — складіть додаток до договору або акт-приймання передачі довільної форми чи розписку;
порядок оплати комунальних платежів: хто та в які строки їх сплачує;
питання страхового депозиту та його повернення.

Страховий депозит — це сума, яку ви передаєте орендодавцю разом з першим внеском за оренду «в рахунок останнього місяця». Для орендодавця він гарантує цілісність квартири і майна всередині. Тобто якщо, наприклад, будуть зламані меблі або техніка, при виїзді з цього депозиту утримають вартість нанесеної шкоди. З нього ж утримають борги за неоплачені комунальні послуги чи орендні платежі.

Пам’ятайте про акт прийому-передачі! В акті детально опишіть, в якому стані на момент здачі знаходиться квартира, які в ній перебувають речі і як вони виглядають. Належно оформлений договір оренди матиме переваги як для орендаря, так і орендодавця:

договір закріпить чіткі умови оренди (строк оренди, стан орендованого житла, розмір орендної плати, порядок припинення договору);
а для орендаря — надасть можливість претендувати на отримання податкової знижки на оренду житла або субсидії за місцем фактичного проживання.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *